R, 2.06.2023

Selgusid Setomaa kauneimad kodud

Lõuna-Eesti Postimees
Facebook Twitter
Comments
Kaie ja Kalju Kõiviku kodu: Mägiste talu Küllätüvä külas
Kaie ja Kalju Kõiviku kodu: Mägiste talu Küllätüvä külas Foto: Erika Joonas / Setomaa vallavalitsus

Setomaa valla kauni kodu konkurss tänavusel aastal oli väga kõrgel tasemel, andis valla kodulehel teada hindamis komisjoni esimees Erika Joonas.

Seekord oli konkursile esitatud kaunite kodude seas hulk selliseid, mille olid kandidaadina välja pakkunud kas külavanem või olid need lihtsalt möödujale silma hakanud, kuid eestlane on liiga tagasihoidlik ja paljud koduomanikud loobusid konkursil osalemisest, nagu tõdes Joonas. Külastatavad kodud ja objektid jätsid aga tema sõnul väga meeldiva mulje. Konkursikomisjon tegi oma valiku kolmes kategoorias.

1. kategoorias (põliskodud, suvekodud, talud) sai kauneima kodu tiitli Kaie ja Kalju Kõiviku kodu Mägiste talu Küllätüvä külas.

Pere on loonud kauni kodu suures looduslikus orus, mis olnud Kalju lapsepõlvekodu. Jalutades avanevad kaunid vaated igasse ilmakaarde. Eri kõrgustele rajatud järved on ühenduses kivikestega palistatud ojaga. Tarbe- ja iluaed on ühtselt kaunis ja hoolitsetud elumaja ümbruses. Terve pere on palju hoolt ja aega panustanud ning osavalt ära kasutanud looduse pakutava: üsna maja lähedalt võib leida mäe seest isegi koopa.

Teise koha punktid sai Eve talu Võõpsu külas (perekond Kolpakov) ja kolmanda koha Mäe talu (perekond Mäesaar) Laossina külas.

Seto kodude kategoorias võitis perekond Kikkamäele kuuluv Põllumetsa talu Sesniki külas. Maanteelt mööda sõites ei pane talu tähelegi, kuna see asub kõrgemal ja maanteest veidi eemal. Hooned on hästi säilinud ja korras ning liigi- ja värvirohke aed meeldis komisjonile väga. Lisaks püsikutele leiab aiast palju kauneid suvelilli ja puhkekoha. Kuna talu on vana, leiab piisavalt varju suurte viljapuude ja -põõsaste vahel, aias oli väga põnev jalutada.

Seto kodude seas osutus võitjaks perekond Kikkamäele kuuluv Põllumetsa talu Sesniki külas.
Seto kodude seas osutus võitjaks perekond Kikkamäele kuuluv Põllumetsa talu Sesniki külas. Foto: Erika Joonas / Setomaa vallavalitsus

Teise koha vääriliseks tunnistati Kriisa talu Litvinas ja kolmanda koha sai Kõomäe talu Jaanimäe külas.

Kolmandas kategoorias võistlesid kortermajad, ühiskondlikud objektid, ettevõtted, ühistud ja külaplatsid. Siin pälvis komisjoni poolehoiu Tiigikese kortermaja Meremäe külas. Teine koht läks Värska lasteaiale ja kolmas koht Treski küünile.

3. kategoorias pälvis komisjoni poolehoiu Tiigikese kortermaja Meremäe külas.
3. kategoorias pälvis komisjoni poolehoiu Tiigikese kortermaja Meremäe külas. Foto: Erika Joonas / Setomaa vallavalitsus

Setomaa vallavalitsus tunnustab konkursi parimaid Värska jaanitulel, 23. juunil seinaplaadiga ja rahalise preemiaga.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles