Maanteemuuseumis kõrguvad automootoritest tootemipuud

LEPM
Copy
Maanteemuuseumi ekspositsiooni teejuhtide rolli kandvad kolm tootemipuud on paigutatud masinahalli erinevate sissepääsude juurde.
Maanteemuuseumi ekspositsiooni teejuhtide rolli kandvad kolm tootemipuud on paigutatud masinahalli erinevate sissepääsude juurde. Foto: Eesti Maantemuuseum.

Põlvamaal asuva Eesti Maanteemuuseumi uue masinahalli näituse „Masinate valitsemine“ kunstikonkursi võidutöö kavandite järgi on valminud kolmest teosest koosnev skulptuurigrupp.

Ekspositsiooni teejuhtide rolli kandvad kolm tootemipuud on paigutatud masinahalli erinevate sissepääsude juurde. Skulptuuride looja on kunstnik Jevgeni Zolotko.

Kõik kolm skulptuuri on ligi 2,5 m kõrged ja kaaluvad umbes 250 kilo. Skulptuuride jaoks on kasutatud kuueteistkümne auto mootoreid. Kunstiteose autori Jevgeni Zolotko idee oli luua vanadest sisepõlemismootorite kestadest skulptuurid, mis illustreeriksid uue masinahalli väljapaneku kontseptsiooni ja masinate ülemvõimu. Tootemipuu, mis on üles ehitatud mootoritest, kehastab kerge irooniaga meie austust ja tänapäeval ka sõltuvust nendest liikumisvabadusega seonduvatest mehhanismidest.

Neljakuise tööprotsessi keerukaimaks osaks oli automootorite puhastamine ja sobivate viimistlusvahendite leidmine katsetuste käigus. Maanteemuuseumi kuraator Paavo Kroon toob esile Jevgeni Zolotko leidlikkust ja meisterlikkust oma visiooni teostamisel – tootemipuud mõjuvad erakordselt nii oma masinlikus massiivsuses kui ka viimistletud detailsuses.

Kunstikonkursi eesmärk oli  leida tänavu 20. juulil avatavale näitusehallile „Masinate valitsemine“ sobiv ideelahendus, mis aitaks mõista ja avada näituse kahetähenduslikku pealkirja.

Eesti Maanteemuuseum asub Põlvamaal Varbuse külas, endises Varbuse postijaama kompleksis.

Tagasi üles