Valgas nähti laupäeva varahommikul liikumas paari karu, kes kohalike jahimeeste tehtud selgitustöö tulemusel osutusid Pihkvas lahti lastud karudeks, kellel nimeks Polja ja Proša.
VIDEO: Valgas jalutasid Pihkvast tulnud karud Polja ja Proša (7)
Karusid nähti Valgas kella 4.34 ajal, kui neid jäädvustati telefonikaameraga.
Kella viie-kuue paiku teatati loomadest Eesti Jahimeeste Seltsi (EJS) jahimehele Tõnis Balodisele ning umbes samal ajal kohtas Tõnise vend Andres Balodis Valga autobaasi ees teist karu, kes sealt jalutas Jaanikese lasketiiru poole.
Jahimeeste seltsi kodulehel seisab, et kohalikud jahimehed said kohe aru, et tegemist on kahe erineva karuga. Jahimeestel tekkis kohe ka mure, kuidas saaks karud elusa ja tervena linnast välja nende tavakeskkonda tagasi.
«Autobaasi ja lasketiiru kandis hulkuva karuga oli lihtsam, kuna seal on võsa ja varjetingimusi, mistõttu leidis mesikäpp kergesti tee metsa,» ütles Balodis. «Probleem oli esialgu ühe naisterahva koduaias tegutseva mesikäpaga. Tundus, et selle mõmmiku puhul on tarvis leida unerohtu, et suur loom magama saada ja linnast välja transportida,» lisas jahimees.
Koos kolleegidega uuriti kiirelt karu uinutamise võimalusi. Nutikas karu aga otsis samal ajal ise väljapääsu ja tal õnnestus aia alt läbi kaevata ja liikuma saada. Tõnis Balodis sõitis aeglaselt karu järel ja suunas teda linnast välja. Karu liikus kutsekooli poole, möödus Alko 1000 kauplusest ja suundus Läti poole.
Numbritega karud
Jahimehed märkasid karude kõrvas ka plaate numbritega 1701 ja 1702. See andis tunnistust, et tegu on kuskil lahti lastud karudega. Balodis teatas telefonitsi karudest ka ulukiuurijatele, aga viimastel puudus informatsioon nummerdatud mõmmidest. Seejärel uuriti karude kohta kohta jahinaabritelt Lätist, kellel info puudus. Edasi pöörduti naabrite jahimeeste poole Venemaal ja saadi teada, et tegemist on Pihkva oblastis lahti lastud mesikäppadega Polja ja Prošaga.
Tõnis Balodise sõnul tundub, et lõpp hea kõik hea ja ta soovis Poljale ja Prošale head matkamist ning loodab, et viimased edaspidi väldivad tiheasustatud punkte ja liiguvad ikka valdavalt looduslikus keskkonnas, kus nad ennast koduselt ja turvaliselt tunnevad.
Veel üht videot saab näha ka klikkides SIIA