«Loomariigi isadest on hundid kõige rohkem inim-isadega sarnased, sest nad nii toidavad kui kaitsevad järglasi aasta ringi järglaste täiskasvanuks saamiseni. Kui kutsikad on veel emapiima peal, toob hundiisa süüa emale. Tahkele toidule ülemineku perioodil toob ta kutsikatele toitu oma kõhus ning oksendab selle neile poolseeditud kujul välja. Hiljem sõltuvad kutsikad veel vähemalt aasta vanemate murtud saakloomadest,» rääkis ta.
Huntide hulgas on ka türanne, aga need ei püsi kuigi kaua võimul. Head juhid seevastu on lahked, enesekindlad, rahulikud ning hindavad harmooniat. Alati on karja edu alus koostöö.
«Pole ju huntidel suuri kihvu nagu kaslastel või võimsaid pikkade küünistega käppasid nagu karudel. Hundid on loodud pikalt jooksma – nad jooksevad oma saaklooma hingetuks ning saavutavad edu tänu karjasisesele koostööle. Kõige kiiremad – enamasti emased, kes on väiksemad – ajavad saaklooma taga, surmava hammustuse aga teeb tavaliselt mõni suurem ja tugevam isane. Kui saak on murtud, söövad esimesena kõige näljasemad või siis kutsikad,» teadis uurija.
Eri liikide jahtimiseks kasutatakse erinevaid strateegiaid. Kui hirvlasi joostakse võhmale, siis näiteks kobrast on üks hunt võimeline vaikselt oodates varitsema ka kaheksa tundi järjest.
«Hundid teavad, kui tähtis on mäng, sest see tugevdab sotsiaalseid suhteid. Nende seas on hoolivaid ja õiglasi, vastutustundlikke täiskasvanuid, kaastundlikke abistajaid, hulle teismelisi, totusid kutsikaid, lollitajaid, kõiketeadjaid. Sotsiaalselt on hundid inimesele kõige sarnasemad loomad. Nad kardavad kõike uut ning nende puhul kehtib ütlus: vaprad vallutavad maailma, kuid ettevaatlikud jäävad ellu.»
Mida on huntidelt õppida? «Hoolitse oma karja eest, ole enesekindel, kuid lahke. Tööta, aga ka puhka kõvasti. Igal juhul on hunt meile õige rahvusloom, sest tal on väga palju väärikaid omadusi, mida eeskujuks võtta,» võttis Laura Kiiroja hundijutu kokku.