Galerii: Võru suur tantsufestival sai paraadiga avapaugu

Võru pärimustantsufestival sai neljapäeval läbi linna liikunud paraadiga avapaugu. Korraldajad panevad nädala lõpus ka linna uue keskplatsi esimest korda tõsiselt proovile.

«Vaatame, kuidas väljak koos meiega tantsib,» rääkis pühapäevani kestva festivali üks juhte Tiia Must.

Kultuurimajas Kannel leiavad aga reedel ja laupäeval aset välisrühmade kontserdid. «Seal näeb ära kogu kirevuse, mis välisrühmad siia toovad,» lausus Must. Tema sõnul on iga päev Kandle aias pidu, kus saab tantsida nii Eesti pärimustantsu, päeva jooksul õpitud välismaa pärimustantse või tuntud Eesti lõõtspillibändide saatel.

25. juubelit tähistava festivali juhi sõnul on peo üks tähtsündmusi laupäevaõhtune tänavatants, kus kõik saavad üheskoos tantsida. «Inimesed võivad tulla vaatama, kuidas näiteks tšiillased tantsivad Eesti pärimustantse,» rääkis Must. «Tantsitakse raskemaid, aga ka kergemaid tantse, kus saab ka ise kaasa lüüa.»

Tantsutubades saab aga õppida nii Eesti kui ka välismaa tantse.

Võrust saab Musta sõnul taas tantsupealinn, nii suurt rahvusvahelist iga-aastast rahvatantsufestivali ei korraldata 400 kilomeetri raadiuses. Samal ajal on ka festivalilaat. Samuti on festivali üks osa Võru kodukohvikute päevad.

Kuna festival saab tänavu 25-aastaseks, teevad osaljad ka kingitusi. Näiteks laupäevaks on 30 lõõtspillimängijat ette valmistanud kontserdi Kandle aias. «Lõõtsamängijad on õppinud ja kasvanud koos meiega, nad on saanud festivalist inspiratsiooni,» lausus Must. Festivali kindel osa on lõõtsavõistlus, see leiab aset 31. korda.

«Pühapäeval tehakse festivalile tore kingitus teatetantsu vormis,» rääkis Must. «Iga grupp tantsib ligi sada meetrit. Peale Eesti rühmade võtab osa kaheksa välisrühma, samuti tulevad meid tantsuga õnnitlema vallavalitsuste esindajad.»

Festivalil on Musta sõnul ainuüksi esinejaid ligikaudu 500. Välisrühmasid osaleb tänavu kaheksa ja nad on pärit kuuest paigast: ansambel Les Bons Diables Kanadast, Ihna Saksamaalt, Nowa Huta Poolast, Murseskem Mari Eli vabariigist, Rosstan ja Pskovskiie Kruževa Venemaalt, Ara de Madrid Hispaaniast ning Lõuna-Tšiili ülikooli rahvatantsuansambel.

Tagasi üles