Teppo lõõtsa võistumängimise võitis Rasmus Kadaja

Tänavune Teppo lõõtsavõistluse võitja Rasmus Kadaja.

FOTO: Priidu Teppo

Laupäeval Võrus 31. korda peetud Teppo lõõtsa võistumängimise võitjaks ässade klassis kuulutati Rasmus Kadaja, kes sai ka publiku lemmiku tiitli.

Ässade klassis järgnesid võitjale II-III kohta jaganud Ants Järv ja Anti Nöör. Täiskasvanute klassis võitis lõõtsamängijate jõukatsumise Tõnis Taul, noortest Kertu Hordo ja Mart Kirotar ning algajate klassi mängijatest oli parim Tiimar Tartes.

Võru valla eripreemia sai Taivo Leis ning eripreemia kõige omapärasema mängustiili eest Ülar Saarniit

Lõõtsamängu võistlustel on Võrus juba aastakümnete pikkune traditsioon, mida üha uued mängijate ja kuulajate põlvkonnad edasi kannavad. Teppo tüüpi lõõtsadel võistu mängimine on juba veerandsajandat korda toimuva Võru pärimustantsufestivali kavas algusest alates. Lõõtsavõistluse enda vanust on aga enamgi, esimest korda võeti mõõtu juba 1971. aastal.

«Oli kõva ja pingeline võistlus,» ütles žürii liige, varasem lõõtsakuningas Toomas Ojasaar. «Tean oma kogemusest, et iga osaleja on siit koju minnes võidumees. Seda ohtu, et traditsioon peaks välja surema, küll ei ole.»

Traditsiooniliselt mängitakse võistu ainult kuulsa pillimeistri August Teppo või tema pillide eeskujul valminud  lõõtsadel eri võistlusklassis, alustades algajatest, kel mängukogemust vaid aastajagu. Neile lisanduvad noorte ja täiskasvanute klassid. Kõige kõvemate pillimeeste ehk ässade klassi mahuvad võistlema need, kes varem on täiskasvanute klassis edukad olnud. Neljal korral on kuulutatud välja ka lõõtsakuningas, kes on selle krooni saanud kolmekordse ässade klassi võitjana.

Žüriis olid seekord lõõtsamängu hindamas Kadri Laube, Toomas Ojasaar, Harri Lindmets ja Siiri Konksi.

August Teppo lõõtsavõistlus on üks iga-aastane tähtsündmus XXV rahvusvahelise Võru Pärimustantsu festivali programmist, mis sel nädalavahetusel tõi Võrru tantsijaid maailma eri paigust ja laia valikut erinevatest üritustest.

Tagasi üles