Gestaltpsühhoterapeut Talviste sõnul on pidev telefoni põhjuseta vaatamine, öine telefoni kontrollimine ning ärevuse teke seadmeta olles varased märgid, et nutiseadme kasutamine hakkab võtma ebaterveid mõõtmeid.
«Laps võib ennastunustavalt mängida või lõpmatuseni surfata netis, otsides üha uusi pilte, videoklippe või infot. Mida enam pakub seade ajule mõnutunnet, seda kauem tahab laps seal olla ehk tolerantsus kasvab, enesekontroll nõrgeneb ning tekib tugev negatiivne reaktsioon nende vastu, kes püüavad teda takistada või piire seada,» ütles spetsialist.
Talviste kogemusel võivad lapsed piirangute alla sattudes vanemaid isegi rünnata. Abeli teatel on ka haiglasse jõutud juhtumite korral, kus korraldusele lõpetada telefoni või arvuti kasutamine on järgnenud vihapursked, tujukus, rahutus ja ärrituvus.
«Parim viis on tunda oma lapse tegevuse vastu siirast huvi ja olla kursis sellega, kuidas tal päriselt läheb sõpradega ja koolis, millest ta unistab, mida pelgab ja mida ta seal internetis üldse teeb,» andis terapeut Talviste nõu.
«Kui lapsevanem tuleb vastuvõtule ja tal endalgi kisub käsi telefoni poole, ei saa ka laps erineda,» ütles tugikeskuse juht Uibomägi. Ta rõhutas, et käitumismustrite muutmiseks on tähtis näidata ka head vanemlikku eeskuju.
«See ei ole lapse probleem üksinda, see on kogu pere probleem,» võttis Uibomägi teema kokku.
Laste ja noorukite vaimse tervise probleemidega tegeleb Lõuna-Eestis Tartu ülikooli kliinikumi psühhiaatriakliiniku laste ja noorukite vaimse tervise keskus. Laste ja noorte vaimse tervise kabinetid asuvad Lõuna-Eesti haiglas Võrumaal, Põlva haiglas ja Valga haiglas.