VIDEO: Sajad õigeusklikud pugesid ikooni alt läbi

Arved Breidaks
, reporter
Copy

Eesti-Vene piiri äärses Saatses tähistati reedel aasta üht tähtsamat kirikupüha – päätnitsapäeva ehk suurkannataja Paraskeva mälestuspäeva, mis toob igal aastal Saatse kirikusse ja kalmistule hulga rahvast mälestama lahkunuid ja osa saama kuuldavasti tervendavast ristikäigust.

Juulikuu viimasel reedel peetava päätnitsapäeva juhatas sisse kell 9 alanud jumalateenistus 218-aastases Saatse kirikus, mis on üks vanemaid õigeusu maakirikuid Eestis. Riituse läbiviimist juhatas Eesti Apostlik-Õigeusu kiriku metropoliit Stefanus, mis on tunnusmärk päätnitsapäeva olulisest kohast kirikukalendris.

Paaritunnise teenistuse jooksul astusid inimesed kirikust läbi, et panna küünal ning loota muuhulgas, et pühakupäeval kirikus käimine aitab ka tervist parandada. Nimelt usutakse, et imetegija Paraskeva võib inimesi terveks teha, mistõttu pannakse endale kaela või pea ümber paber, kuhu tervisega seotud soovid on kirja pandud.

Jumalateenistuse järel tehti ristikäik esmalt kalmistule maetud preestermärter Vassili Solovski hauaplatsile ning seejärel ümber kiriku. Protessiooni tarbeks toodi kirikust välja pärimuse kohaselt imesid tegev ikoon, mille alt läbi pugevad inimesed võivad loota pühak Paraskeva abile olgu tervise parandamisel või selle hoidmisel.

Päätnitsapäeva lahutamatuks osaks on aja veetmine kalmistul, kus omaste haudadel võeti lahti kaasa võetud toidumoon. Sestap peetakse päätnitsapäeva ka kui elavate ja lahkunute kokkusaamise pühaks.

Päätnitsapäev sai jätku kirmasega, mille hulka kuulub leelotamine, pillimäng ja tants ning varasemal ajal kuuldavasti ka kaklemine.

Tagasi üles