K, 7.06.2023

Vabarna sai auväärse tiitli pooleldi kogemata

Lõuna-Eesti Postimees
Facebook Twitter
Comments
Muusik Jalmar Vabarna
Muusik Jalmar Vabarna Foto: Elmo Riig / Sakala

Taas on kätte jõudmas see imeline päev kui setod tulevad üle Eesti kokku, et pidada ühine pidu ja valida Setomaale uus ülemsootska ehk Peko maapealne asemik. Seoses sellega intervjueeris Setomaa vallavalitsuse kommunikatsioonispetsialist Kelly Kittus Jalmar Vabarnat, 2018. aasta kuninga pillimeest.

2018. aasta Kuningriigis pälvisid Kuninga pillimehe tiitli. Oli see sinule üllatav?

«Mitte ainult võit polnud üllatav, vaid ka minu osavõtt. Nimelt ei planeerinud ma osaleda, aga kuna me pidasime Zetodega eelmises kuningriigis oma 15. sünnipäeva ja meie telk oli lava lähedal, siis kuulsin ma üleskutset pillimehevõistlusest ja otsustasin, et lähen proovin ka kätt. Mul polnud pilligi kaasas, laenasin selle oma bändikaaslaselt Leima Matiselt, kes parasjagu lavalt maha tuli.»

Mis oli sinu esimene instrument ja kui vanalt sa seda õppima hakkasid?

«Kui hääl välja arvata, alustasin klaveriga, kohe kui Värska muusikakool avati. Aastat ei mäletagi, aga pilli olen mänginud ikka oma 20 aastat.»

Mis pille sa veel valdad?

«Kõige paremini ikka kitarri ja täitsa normaalselt ka karmoškat. Basskitarr ja trummid on bänditegemisega hobikorras näppu jäänud, ukulele ja klaver samuti. Kui juba mõni instrument selge ja muusikaliselt teadmised külge hakanud, tuleb uue pilli õppimine üsna kergelt.»

Mida sa muusika puhul enim hindad?

«Seda, kas see on maitsekas. Loomulikult on maitseid erinevaid, kuid muusikuna tajud hästi ära vahe, kas tegemist on nii-öelda juba kulunud võtetega või on artist leidnud oma käekirja ning kasutanud uusi ja põnevaid lahendusi oma muusikas. Lisaks hindan väga laval olemise oskust ja seda, kas artist on aus ja kas ta ise seda naudib.»

Oled kindlasti elav näide sellest, et unistused täituvad. Mida ütleksid noortele, kes soovivad muusikuna karjääri teha?

«Tööd tuleb teha! Unistused täituvad ainult siis, kui nende täitumise nimel pingutad. Tulemused tänapäeva tihedas konkurentsis ei tule lakke vahtimisest. Tööd tuleb teha ja vaeva näha!»

Eelmisel aastal said oma elus ühe rolli võrra rikkamaks ja oled juba mõnda aega isarõõme nautida saanud. Kui palju su töögraafik lubab lapse ja perega aega veeta?

«Mul on töötegemise osas vabagraafik, mis tähendab, et saan kõike sättida nii, nagu ise soovin. Pere on ikka kõigepealt ja siis kõik muu seal ümber.»

2. augustil toimub Treski Küünis ansambli Zetod uue plaadi “Traadilda” salvestuskontsert, mis on ühtlasi enne remonti minekut eelviimane kontsert Treski Küünis. Mida on oodata?

«Salvestame oma kuuenda albumi, leeloalbumi, kuhu pille ei juhtu: ainult laul. Kohti on väga vähe järel, nii et keda huvitab, see peab kiirustama.

3. augustil toimub aga Küllätüvä külas Seto Kuningriigipäev. Mida Seto Kuningriik sinule tähendab?

«Kuningriik on minule sündmus, kus inimene saab kõige parema ülevaate Setomaast. Kui keegi plaanib Setomaad külastada, on alati minu esimene soovitus külastada seda siis, kui saab ka Seto Kuningriigipäevale minna.»

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles