«Me proovime teha Lõuna-Eesti sõira. Panime kolme-nelja tootja põhjal kokku ühise retsepti ja tulemust saab näha Võru linna päevadel,» lausus sõirategu juhatanud Nopri talumeierei tegevjuht Joonas Niilo (26).
Lisaks temale olid katla ümber koha sisse võtnud Võrumaa sõiravalmistajad Meelis Mõttus, Klarika Hirv, Mirek Sulu, samuti Tiit ja Vilve Niilo ning Võrumaa talupidajate liidu tegevjuht Marika Parv. Kuigi kõik meistrid on harjunud tegema sõira oma retsepti järgi, ei läinud keedukatla ümber suuremaks vaidlemiseks.
«Seda plaani haudusime tükk aega,» rääkis Marika Parv. «Meil olid aprillis turundusalased koolitused, kus arutasime, millega saaksime silma paista. Kuna Võrumaa on tänavu Eesti toidupiirkond, otsustasime linna sünnipäeval välja tuua selle kõige ehedama ja kõige parema kohaliku ja maalähedase toodangu – sõira. Sõira tegid meie vanemad ja vanavanemad ning sõir on talutoit.»
Kindel on aga see, et mitte ükski esivanem pole korraga valmis keetnud nii suurt sõira, nagu see nüüd Võru sünnipäeva puhuks Nopris tehti. Nopri meierei valitigi hiigelsõira valmistamiseks proosalisel põhjusel, sest seal asub Võrumaa talumeiereide suurim keedukatel mahutavusega 410 liitrit. Suuruselt järgmine, 310-liitrine katel asub Metsavenna talus.
Arvestades, et sõira on ajalooliselt valmistatud üksnes Võru- ja Setumaal, võiks selle häbenemata nimetada ka maailma seni suurimaks sõiraks, milles ei puudu ka oma numbrimaagia. «Sõir peaks tulema 106 kilo raske,» ütles Marika Parv. «Alguses andsid meie kogused välja 105 kilo, aga pressisime ta 106 peale, sest kui 106 kilogrammi naeltesse arvestada, tuleb 235 naela ehk nii palju kui linnal aastaid.»