Muinastulede ööl sünnivad ideed uueks laulupeoks

Muinastulede öö Valgas aastal 2018. 

FOTO: Arvo Meeks

Muinastulede öö lõkked süüdatakse tänavu 31. augusti päikeseloojangul.

Laulu- ja tantsupeo ühe korraldaja Sten Weidebaumi sõnul on Muinastulede öö muutunud rannarahva hulgas tõenäoliselt sama loomulikuks ja oodatud osaks aastast nagu jaanipäev. «Eestlased armastavad tuld ja küllap on nii mõnigi särav idee alguse saanud just lõkke juures toimunud vestlustest,» ütles Weidebaum. Ta lisas: «Laulu ja tantsu juubeliaastal kutsume kõiki üles süütama Muinastulede ööl lõkked ka sisemaal, et meenutada suvist suurt pidu. Ei oleks mingi ime, kui just mõne sellise muinastule ääres räägitud lugudest ja möödunud suve meenutustest saab alguse järgmise laulu- ja tantsupeo idee.»

Muinastulede öö eestvedaja Mairold Vaik on kindel, et inimeste huvi ja soov sel ööl lõkkeid teha on aastatega kasvanud. «Inimestele meeldib suve lõpus lõkke ääres kokku saada ja suve meenutada. Selle suve üheks tippsündmuseks oli kindlasti laulu- ja tantsupidu. Ehk mõni seal kuuldud ja lauldud laul kõlab ka lõkete ääres.»

Valgas tähistatakse Muinastulede ööd traditsiooniliselt Pedeli poolsaarel, tänavu esineb seal sel puhul Tõnis Mägi.

Tänavu kutsutakse kõiki üles süütama 31. augustil lõkked lisaks mererannale laulu- ja tantsupeo tule tulemise teekonnal.

Nüüdisaegsete rannalõkete ühel ajal süütamise traditsioon sai alguse rohkem kui 25 aastat tagasi. Augusti viimasel laupäeval ümber Läänemere toimuvat sündmust hakati kutsuma Muinastulede ööks. 

Tagasi üles