President tunnustas kaunite kodude loojaid

Tunnustuse sai ka Piret ja Peeter Hanssoni kodu Otepää vallas. Arvo Meeks

FOTO: Arvo Meeks/Lõuna-Eesti Postimees

President Kersti Kaljulaid tunnustas täna Kilingi-Nõmmes Eesti kaunite kodude omanikke.

Igaüks saab oma koduümbrust kujundades anda panuse selleks, et kasvatada meie ümber loodusrikkust, ütles president auhindu üle andes.

Tänavuse looduskaitsekuu teema oli «Igaühe loodushoid» ja see rõhutas kõigi ühist rolli loodusväärtuste ja keskkonna hoidmisel. Riigipea sõnul saab see toetuda vaid teadlikkusele ja vabatahtlikkusele, olgu siis kogu riigis, oma linnas, külas või hoopis kogu planeedil.

«Just oma koduümbruse kujundamine on koht, kus igaüks iseseisvalt võib anda märkimisväärse panuse elurikkuse säilimisele ja selle suurendamisele. Ainuüksi mõni niitmata murulapp või aiaserv, veesilm või kompostihunnik loovad juba rohkelt uusi elupaiku ja kasvatavad loodusrikkust meie kodu ümber. Mõningate lisategevustega, nagu näiteks lindudele ja putukatele pesitsus- või varjevõimaluste loomisega, saab seda veelgi suurendada,» rääkis president.

Maailm meie ümber muutub ja paraku mitte ainult paremuse poole, sest planeedi loodus ja keskkonnaolud on intensiivse inimtegevuse ja sellest tuleneva kliimamuutuse tagajärjel märkimisväärselt kahjustada saanud, selgitas riigipea ja lisas, et just bioloogiline mitmekesisus on kiirete muutustega kohanemisel hea vastupanurelv. «Kutsun teid, tublisid inimesi kogu Eestist, oma koduümbruse elurikkuse tõstmisel mõtlema lahendustele, mis võiksid olla inspiratsiooniks meile kõigile. Looduslik mitmekesisus tuleb metsast ja põllult ka linnadesse, kui loome enda ümber teadlikult võimalusi selleks, et meie väiksemad sõbrad teistest liikidest saaksid ennast meie aedades hästi tunda.»

Iga-aastasel võistlusel «Eesti kaunis kodu» sai tänavu tunnustuse 62 kodu, omavalitsust ja ettevõtet.

Tänavused laureaadid:

Põlvamaa

Anneli ja Maidu Patraili Mikko talu Tänassilma külas

Perekond Hollase kodu Raigla külas Räpina vallas

Uudo Sõõru kodu Pikareinu külas Kanepi vallas        

Valgamaa

Toomas Lepa ja Eve Podiradti kodu Valgas

Heidi Kütmani ja Kaspar Murumetsa kodu Rebasemõisa külas

Piret ja Peeter Hanssoni kodu Keeni külas Otepää vallas

Tõrva keskväljak

Võrumaa

Perekond Kõiviku kodu Küllätüvä külas Setomaa vallas

Liane ja Kaido Mäesalu kodu Umbsaare külas Võru vallas

Tagasi üles