Tomi Saluveer: mõtted liiguvad koolile

Tomi Saluveer

FOTO: Arvo Meeks

Nädal enne tarkusepäeva on paljude perede mõtted juba algavas kooliaastas. Mida esimesse klassi minejale selga panna? Kas meie kooli õppetöö algab juba pühapäeval, 1. septembril või hoopis esmaspäeval, 2. septembril? Või ehk hoopis varem? Kas lapse koolimineku puhul saab töölt vaba päeva? Kas osta lapsele 1. septembriks telefon?

Kõik Lõuna-Eesti omavalitsused maksavad kooliteed alustavatele lastele ranitsatoetust, mille keskmine suurus on üle saja euro. Selle eest saab tõesti osta ranitsa ja selle sisu: vihikud-kaustikud, kirjutusvahendid, guaššvärvid, pinali, joonlaua, kustukummi ja päeviku. 200-eurose toetuse eest võib aga näiteks Kanepi vallas värskele koolijütsile koju tuua ka uue kirjutuslaua ja -tooli. Setomaal kooliteed alustajate emadel-isadel jagub 300-eurosest toetusest aga ehk raha ka lapsele uute riiete ja jalanõude soetamiseks.

Supermarketite kampaaniahinnad on nii soodsad, et kontoritarbeid müüvatel poodidel on raske konkureerida. Näiteks tavalise vihiku saab selvekauplusest kätte vaid 5 sendiga. Samas öeldakse: «Ma pole nii rikas, et osta odavaid asju.» See tarkus võib kehtida ka koolikaupade soetamisel, sest kõrgema hinna puhul on loota paremat kvaliteeti. Kui näiteks odavmüügist ostetud ranits tuleb mõne kuu pärast uue vastu välja vahetada, läheb see kokkuvõttes kulukamaks, kui oleks läinud korraliku, kuid kallima koolikoti ostmine kohe.

Perele on lapse esimesse klassi minek igapidi suur muutus elukorralduses. Lahendamist vajavad ka logistilised küsimused.

Rahalised kulutused pole ainsad, mis lapse koolitee alustamisel vanemate pead vaevavad. Tuntakse muret, kas võsuke saab ikka koolis hakkama, kas ta sobib klassikaaslastega, kas saab õpetaja jutust aru...

Perele on lapse esimesse klassi minek igapidi suur muutus elukorralduses. Lahendamist vajavad ka logistilised küsimused. Kuidas ta koolis käima hakkab? Kes viib, kes toob? Millistes huviringides ta käima hakkab? Või peaks kaaluma hoopis pikapäevarühma võimalusi? Kus koolitööd järgmiseks päevaks tehtud saab, et ei oleks vaja lapsele keset tööpäeva kooli järele sõita? Noored vanemad peavad oma aega väga oskuslikult planeerima.

Kooliminemise õhinast tuleb samas mõnu tunda, sest «kõik, kõik on uus septembrikuus, siis aabits uus, siis ranits uus, uus vormipluus...» Luuletus 1982. aasta aabitsast on küllap paljudel siiani peas ja meenub igal 1. septembril. President aga avab juba täna uue kooliaasta Räpina aianduskooli aktusel. Ilusat kooliteed kõikidele alustajatele ja jätkajatele!

Tagasi üles