Eesti kõrgeim puu kuivas ära

Eesti kõrgeim puu

FOTO: Arvo Meeks

Põlvamaal Räpina vallas Ootsipalus kuivas ära Eesti kõrgeim puu, millel oli pikkust 48,6 meetrit. Riigimetsa majandamise keskuse (RMK) peametsaülem Andres Sepp ütles, et puu halb seisund oli metsameestele teada juba mõnda aega. «Eks tema vanus ole ka ju soliidne: vahemikus 195–215 aastat.»

Puu jääb esialgu siiski oma kohale ning Sepa sõnul võib teda ka julgesti uudistada. Seda on mugav teha, kuna hiiglast ümbritseb väike platvorm. Kuigi puu hakkab nüüd tasapisi mädanema, pole vaja veel karta, et ta kohe kaela kukuks. Millalgi see ilmselt küll juhtub, aga peametsaülema sõnul pannakse sellise ohu ilmnemisel aegsasti välja ka vastavasisulised sildid.

Üks põhjus, miks kuivanud puuhiiglase kasvupaika minna, on Sepa sõnul veel: selle naabruses kasvab teadaolevalt maailma kõrgeim mänd, millel pikkust 46,6 meetrit. Kuigi too puuhiiglane ilmselt veelgi vanem on, võib tema seisundit peametsaülema kinnitusel pidada igati heaks. «Männid ongi reeglina pikemaealised,» täpsustas metsamees.

Eesti kõrgeim täies elujõus kuusk kasvab aga Sepa sõnul Tartumaal Kastre vallas – Põlvamaast mitte väga kaugel Järvseljal. Sellel peaks kõrgust olema veidi alla 45 meetri.

Tagasi üles