L, 25.03.2023

Loomakaitsjad: varjupaigad vajavad koeratoidu asemel rohkem kassitoitu

BNS
Loomakaitsjad: varjupaigad vajavad koeratoidu asemel rohkem kassitoitu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kass valga kodutute loomade varjupaigas. Varjupaigad vajavad koeratoidu asemel rohkem kassitoitu.
Kass valga kodutute loomade varjupaigas. Varjupaigad vajavad koeratoidu asemel rohkem kassitoitu. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Inimesed annetavad kõige enam koeratoitu, järeldub ligi pool aastat lemmikloomapoodides olnud kogumiskastidesse pandu järgi otsustades.

Samas on vajadus vastupidine, sest varjupaikades elab kasse kümme korda rohkem, teatas Varjupaikade MTÜ esindaja reedel BNS-ile.

Ligi pool aastat Kika lemmikloomapoodides olnud kogumiskastid, kuhu inimesed saavad annetada erinevaid tooteid, on olnud väga suureks abiks varjupaikadele – näiteks annetatud toit moodustab kolmandiku kogu pakutavast söödast.

“Kõige rohkem annetatakse toitu, koeratoitu rohkem kui kassitoitu, kuigi vajadus on vastupidine. Nimelt elab hooajati varjupaikades kasse kuni kümme korda rohkem kui koeri, mistõttu ootame varjupaikadesse just kasside kuivtoitu, konserve ja kassiliiva. Aastas kulub meil 22 tonni kassitoitu, 21 tonni kassiliiva ja 18 tonni koeratoitu,” sõnas Varjupaikade MTÜ projektijuht Anneli Matsi.

Alates 15. varjupaiga päevast sööb, joob, elab ja saab loom veterinaarset abi peamiselt tänu annetajatele. Iga annetus on oluline ning tänu sellele saab loomade eest varjupaikades hoolitseda üle 14 päeva. “Praegu suudame aidata lemmikud uutesse kodudesse keskmiselt kolme kuuga,” lisas Matsi.

Varjupaikade MTÜ haldab seitset loomade varjupaika üle Eesti - Läänemaal, Pärnus, Tallinnas, Valgas, Viljandis, Virumaal ja Võrus.

Ida-Virumaal asuva Päite loomapargi omanik Ksenia Klotškova tõi välja, et neile annetatakse kõige rohkem kuivtoitu. Samas annetatakse ka natuke erilisemaid ja teistsugusemaid asju. “Kogumiskastidest on meieni jõudnud ka pisike ja moodne kaelarihm. Kuna meil on palju väga suuri koeri, siis muigasime isekeskis, et see sobiks hästi koera käpa ümber,” täiendas Klotškova.

Loomulikult leiab aga iga annetus omale sihtotstarbelise väljundi. “Loomapargis elavad veel hobused, lehmad, lambad, kitsed, rebased, laamad. Annetatud kaup moodustab 30 protsenti loomadele pakutavatest asjadest ja toidust,” sõnas Klotškova.

Kika annetuskaste võib leida 13. lemmikloomapoest üle Eesti, lähiajal on plaanis seda arvu suurendada. Kogumiskaste leiab nii Tallinnas, Tartus kui ka Narvas ning igal nädalal annetatakse sinna kogutud kaup varjupaikadele üle Eesti. Sel kevadel poodidesse jõudnud kastidesse võib panna igasuguseid tooteid – need ei pea olema Kika poodidest ostetud. Kogumiskastid on väga populaarsed: kaupluste töötajad on öelnud, et sageli täituvad need juba paari päevaga.

Märksõnad
Tagasi üles