Mööblitootjad omandasid Türgis tarkusi

LEPM
Copy
Mööblitootjad Türgis.
Mööblitootjad Türgis. Foto: Erakogu

Kagu-Eesti Puiduklastri ettevõtjad ja Võrumaa kompetentsikeskuse Tsenter töötajad külastasid Türgi suurimat puidutööstuse masinate ja mööblifurnituuri messi WoodTech. Visiidi käigus tutvuti Fatih Kiral Mobilya tehasega ning räägiti mööblitootmise väljakutsetest Eestis ja Türgis.

Visiidi toimumisele aitasid kaasa Eesti aukonsul Istanbulis Tuncay Özilhan ja kohaliku mööblitootjate ühenduse juht Kadri Çoklar, kellega koostöös külastati Türgis tuntud mööblitootja Fatih Kirali tehast.

1980. aastal asutatud ja umbes 300 inimesele tööd pakkuva perefirma toodang kuulub lisandväärtuse ahela kõrgemasse tippu. Firma toodanguks on luksuslik mööbel, mille tootmisel kasutatakse palju käsitööd. Ettevõte on väga teadlikult üles ehitanud oma brändi, alates töötajate riietusest ja reklaamiga veokitest kuni 32 tuhande jälgijani Instagramis.

Ettevõtte juhid nägid suurima väljakutsena oskustööliste pidevat koolitamist. Selleks on tehase juures eraldi keskus, kus riigi rahastuse toel toimuvad 3-4 korda nädalas 3 kuud kestvad koolitused, mille lõppedes asuvad väljaõppinud spetsialistid tehases tööle.

Kagu-Eesti Puiduklastri juhatuse liikme Remo Allika sõnul oli põnev näha, kuidas Türgis valmib suure lisandväärtusega mööbel. „Masinad on samad, mida meie kasutame, aga käsitöö osa on suur, seda väärtustatakse ja see kajastub ka hinnas. Igapäevased väljakutsed on sarnased. Kuidas eriilmeliste projektide puhul efektiivselt tootmist korraldada,” sõnas ta.

Ankara saatkonna lauaülema Indrek Eriksoni sõnul on Eesti ja Türgi vaheline kaubandus minimaalne ja see võiks olla tunduvalt suurem. Eriksonilt tuli ettevõtjatele kutse Ankara piirkonna puidu- ja mööblitööstusettevõtete külastuseks ja seminarile, mis tutvustab Türgi ärikeskkonda.

Puiduklastri ettevõtjad leidsid nii messilt kui külastatud ettevõttest mitmeid kontakte ja ühishuvisid, alates mööbli müügist Türki kuni Euroopa hindadest tunduvalt odavamate masinate ostmiseni.

Kagu-Eesti Puiduklastri ja kompetentsikeskuse Tsenter ühiselt korraldatud visiidi tugevusena tõid ettevõtjad lisaks saadud teadmistele ja kontaktidele välja omavahelise infovahetuse.

Kagu-Eesti Puiduklastrisse kuulub hetkel 24 Lõuna-Eesti puiduettevõtet ja 2 toetajaliiget. Klastri tegevust toetavad kompetentsikeskus Tsenter, Võrumaa Arenduskeskus ning maakondlikud arenduskeskused Tartus ja Põlvas.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles