Haridusakadeemia püüab tõsta küla mainet

Nõuni külavanem Elmo Saul tõdeb, et purjetamise järgi küla küll veidi juba teatakse, kuid haridusakadeemia võiks Nõunile anda akadeemilisema külavaimu.

FOTO: Arvo Meeks

Valgamaal asuva Nõuni küla vanem Elmo Saul tõdeb, et paljudele on Nõuni koht, kus poe juures tihti politsei. Peagi algava loengusarja eesmärk on kohale hoopis uhkem identiteet anda.

Saul on veendunud, et küla vajab selget identiteeti. Ta pole aga rahul, milline nende kodukoht inimestele praegu paistab. «Seni kirjeldavad paljud, et Nõuni on see koht, kus poe juures on tihti politsei. See pole hea. Natuke on nüüd hakatud arvama ka, et Nõuni on purjetamiskoht, aga see on siiski kitsam huviala.»

Külavanem käis välja idee katsetada uudset lähenemist: täiendusõpet kogukonnatunde tõstmiseks. Selleks on algamas seitsmest loengust koosnev sari nimetusega Nõuni haridusakadeemia. Eesmärk on kogukonnatunde süvendamine silmaringi avardamise kaudu. Idee lihvimisele aitas kaasa Tartu Ülikooli kosmose- ja kaitsetehnoloogia professor Mart Noorma.

Saul ütles, et nende kandis elab palju tegusaid inimesi, kes näoga pööratud kogu maailma poole. «Külas on küll vanematele inimestele lauluring, aga tegusal haritud inimesel pole siin peale ilusa looduse nautimise ja spordi eriti midagi teha.» Sestap suundus mõte haridusvaldkonna poole. «Teemavalikud lähtuvad sellest, et need oleksid põnevad, aga harivad, mõned neist ka aktuaalsed ja praktilised.»

Haridusakadeemia esimese loengu peab Tartu Ülikooli kosmose- ja kaitsetehnoloogia professor Mart Noorma.

FOTO: Sille Annuk/Postimees

«Kui see sari õnnestub ja huvi on, siis ehk mõnigi ütleb, et Nõuni on koht, kus haridus­akadeemia. Või kui küsitakse, mis meil siin toimub, saab vastata, et regatt, aga talvel haridusakadeemia. Igatahes kõlab see paremini kui politsei,» lisas külavanem.

Loengusari saab teoks koos Tartu Ülikooli elukestva õppe keskusega. Kuulama on oodatud Nõuni rahvas, aga ka Otepää valla ja naabervaldade inimesed. Loengud toimuvad kord kuus.

Esimese loengu peab 27. novembril Mart Noorma robotite teemal. Detsembriloengu lektor on Tartu observatooriumi direktor ja füüsikateadlane Anu Reinart, kes räägib kosmosest. Jaanuaris aga esineb dirigent Vilve Maide ettekandega koorimuusika ja koduküla seostest. 

Tagasi üles