Aprillis avati Räpina vallas Verioramõisa külas Kikkaharjal käsitööait, kus valmistatakse kartongist käsitöökarpe ning korraldatakse õpitubasid. Läinud nädalal võttis tsunfti eestvedaja Signe Strohm Varbuse muusikamõisas vastu tunnustuse – Põlvamaa aasta õpiteo tiitli.
Miks on teie ühingu patroon poeet Aapo Ilves?
Kikkaharja talus toimetas Aapo Ilvese vanaema metsavahi prouana. Ostsin endise metsavahikordoni memme tütrelt ning siis saingi teada, kellega see koht on veel seotud. Mitmekülgne loomeinimene Ilves sobis ideaalselt patrooniks, kes samuti nagu tsunft väärtustab kõike kohalikku.
Te ei ole ju põline põlvamaalane?
Maale elama tulime 2012. aastal. Kikkaharja talukoha olime soetanud poolteist aastat varem. Elasime Tartus ja käisime siin hoolega suvel ja nädalavahetustel. Ülikoolis õppisin saksa filoloogiat, mis võimaldas põhitöö kõrvalt tõlketöid teha. Panin sinna juurde ka kaks oma hobi: õmblemine ja maalimine. Pedagoogi ametit pidasin kuigipalju õpingute ajal Mehikoormas, mille lähedalt Meeksist pärinevad mu ühed vanavanemad.
Kellelt õppisite käsitööoskusi?
Õppinud olen vanaemade ja tädide kõrvalt. Kõige rohkem on mu isiksust mõjutanud vanaisa, kes lubas meile kõiki oma tööriistu juba päris väiksena. Ta oskas innustada. Tema märkamine viis mind laste kunstikooli, mis jäi küll viimasel aastal pooleli, aga hiljem jõudsin kunsti juurde tagasi.
Kust said alguse õpitoad?
MTÜ Veriora Tsunft asutasime koos ühe produktiivse käsitöötegijaga, sel aastal manalateele läinud Siiri Hammeriga.
Pakkusin Veriora noortekeskusele õpitubade tegemist ning juba samal sügisel saime paarkümmend liiget kokku. Kogukonna noortele jagame oma oskusi ja teadmisi kolmandat hooaega järjest. Õpitoad täiskasvanutele toimuvad tellimisel kas aidas või tellija juures.