E, 3.10.2022

Folklorist Marju Kõivupuu: hinge eest tuleb hoolt kanda

Maarius Suviste
, reporter
Folklorist Marju Kõivupuu: hinge eest tuleb hoolt kanda
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Folklorist ja kultuuriloolane Marju Kõivupuu ütleb, et hingedepäeval pole sobilik korraldada kärarikkaid meelelahutusüritusi: «Üks päev aastas võiks ju olla meenutuste ja mälestuste jaoks.»
Folklorist ja kultuuriloolane Marju Kõivupuu ütleb, et hingedepäeval pole sobilik korraldada kärarikkaid meelelahutusüritusi: «Üks päev aastas võiks ju olla meenutuste ja mälestuste jaoks.» Foto: Erakogu

Kui vähegi võimalik, võtab Võrumaa juurtega folklorist Marju Kõivupuu hingedepäeval ette kalmistulkäigu ja süütab küünla. Samuti võtab ta aega mõtlemiseks neile, kellele selles ilmas pole enam võimalik terekätt ulatada ega küsida: «Mis uudist? Kuidas läheb?»

Kõivupuu ütleb, et mida vanemaks inimene saab, seda enam selliseid kaasteelisi lisandub nii lähemalt kui kaugemalt. Kindlasti kaasab ta kalmistulkäikudele ka nooremaid, sest surnuaedadel on aja- ja kultuurilugu vaikival, ent siiski kõnekal moel. Ja seda viimast tuleb tema sõnul maast madalast õppida väärtustama.

Kultuuriloolane tõdeb, et pimedal ajal on ilus vaadata haudadel põlevaid küünlaid – natuke romantiline ja müstiline tunne. Sama on ka jõululaupäeval, kui kombeks käia kalmudel küünlaid süütamas.

Märksõnad
Tagasi üles