Võru reoveemuda pumbati põllurammuks

Arved Breidaks
, reporter
Copy
Reoveepuhasti kanalist pumbatakse muda välja.
Reoveepuhasti kanalist pumbatakse muda välja. Foto: Arved Breidaks

Aktsiaselts Võru Vesi alustas eelmisel nädalal Võru reoveepuhasti settekanali puhastamist, plaanides sealt kahes jaos välja pumbata kokku umbes 1000 kuupmeetrit muda, millest saab hiljem põlluväetis.

«Mudakiht on siin umbes kaks meetrit. Esialgu pumbatakse välja umbes meeter ja kui vaja, võetakse veel meeter,» lausus ASi Võru Vesi juhataja Juri Gotmans. «Kanal on meile vajalik, sedamööda läheb puhastatud reovesi edasi Vanajõe sängi ja sealt Võhandusse.»

Reoveepuhasti ja maantee vahel asuvasse kanalisse jõuab puhastist läbi käinud heitvesi, milles olevad osakesed tekitavad 10–15 aasta jooksul paari meetri paksuse mudakihi. «Muda koosneb bioloogiliselt lagunenud ainetest ja lõpuks orgaanika muutub anorgaanikaks,» lausus Gotmans. «See ei ole reostus, vaid osa bioloogilisest protsessist, mis juhtub igas veekogus, kus seisev vesi või aeglane vool.»

Väljapumbatav muda jääb esialgu geotekstiiliga vooderdatud alale nõrguma. Seejärel kuivanud aine kompostitakse ning lõpuks saab sellest põlluväetis.

«Plaanis on välja pumbata 500 kuupmeetrit muda, siin see taheneb ja viiakse seejärel komposteerimisele,» kinnitas Gotmans. «Vajadusel saame pumbata veel 500 kuupmeetrit ja siis saab põhi puhtaks.»

Tagasi üles