/nginx/o/2019/11/03/12712244t1hd965.jpg)
- Intellektipuudega noortele luuakse Võrru keskus
- Noori tõmbab käsitöö
- Vanemad saavad rohkem vabadust
Võrus asuv intellektipuudega noorte toetuskeskus Meiela plaanib avardada tegevust aasta pärast valmivas hoonekompleksis, kus erilistele noortele pakutakse töö- ja elutingimusi kolmes pererühmas.
«Üks on kogukonnas elamise teenusega pere, kus saab elada üheksa noort. Teise tuleb seitse ööpäev läbi hooldatavat ning hakkame pakkuma ka nädala- ja päevahoidu eriti rasketele või erilistele klientidele, mis on kuni kolmene pere,» rääkis toetuskeskuse Meiela juhataja Tatiana Panichkina.
Keskus tuleb tühjalt seisvasse Liiva 21 majja, mille juurde rajatakse juurdeehitis. «Loome ka päevakeskuse, kuhu saab tuua raskemad noored, kelle vanemad ei saa muidu tööle minna. Tuleb päevahoid, päeva tegevustega sisustamine – multikompleks,» lisas Panichkina. Kokku jagub uues keskuses ruumi 34 noorele.
Praegu käivad 16 valdavalt Võru Järve kooli või Urvaste kooli lõpetanud noort koos Meiela töö- ja päevakeskuses Liiva ja Kreutzwaldi tänava nurgal. «Siia saavad noored tulla esmaspäevast neljapäevani ja katsetada töö tegemist,» selgitas Panichkina.
Juhendaja abil õpivad nad näiteks telgedel vaibakudumist, savitööd, linikute õmblemist ja kokandust, tegutseb ka lauluring.
Põhiline on käsitöö
Käsitöö ongi see, mida noortele, kelle vaimne areng kolme- kuni üheksa-aastase lapse tasemel, kõige rohkem meeldib teha. «See arendab motoorikat, paneb aju tööle ja nad väga armastavad seda. Ent on ka neid, kes tahaksid teha natuke teistsugust tööd. Proovime leida neilegi tegevust, olgu selleks pakendamine või midagi sellist,» selgitas Panichkina.
Kokku jagub uues keskuses ruumi 34 noorele.
Meiela töö- ja päevakeskuse ruum on jagatud pisut eraldatud töökohtadeks, et oleks parem süveneda. Ikka tuleb ju ette, et keegi satub tähelepanu hajutama ning siis võtab aega, et tööjärg taas kätte saada.
Vaibakudumine rahustab
Kohe välisukse kõrval töötas parasjagu laua taga pikakarvalise vaiba kallal Triin, kellele ongi põrandakatte punumine meelistegevus. «Kõige rohkem meeldib seda teha,» patsutas ta pooleliolevale tööle. Lisaks teeb Triin savitööd, valmistab linikuid ja pühadekaarte.
Kangastelgede taga oli vaiba kudumisega ametis Sirle-Merle, kes pärast Urvaste kooli lõpetamist viis aastat Meielas toimetanud. Telgedel vaiba kudumine on rahustav töö ning sellega tuleb noor daam toime juhendaja abita.
«Vaipa koon. Kardinamaterjalist vaipa. Kes huvi tunneb, ostab ära,» ütles Sirle-Merle. Kas vaiba kudumine on keeruline? «Ei ole, kui ära õpid. Ainult lõime panek on keeruline.»
Vaibategemist õppis Sirle-Merle Urvaste kooli käsitööringis.
Meielasse saavad noored tulla 18. eluaastast ning tulijaid on jagunud nii Võrumaalt kui kaugemaltki. «Meil on praegu Pärnumaalt üks tütarlaps, järjekorras ollakse Tallinnast ja Pärnumaalt,» sõnas Panichkina. «Meiela on suunatud rohkem peredele, kes sattunud keerulisse seisukorda, kus vanem ei saa oma erilise lapsega koju jääda. Neid on üsna palju.»
Kõige noorem Meiela asukas on 24-aastane ning vanim 46. Töökeskus alustas tegevust 2013. aastal.
Sirle-Merle käib teatris ja mängib filmides
/nginx/o/2019/11/03/12712245t1h113b.jpg)
Võrus elav Sirle-Merle (27) paistab Meielas silma tarmuka askeldamisega kudumistelgede taga, lisaks on tal ka suur nõrkus teatri ja filmikunsti vastu.
Sirle-Merle lemmiknäitleja on Pääru Oja või kui järele mõelda, siis kõik näitlejad, kelle perenimi on Oja. Oma lemmikuid käib noor daam vaatamas Eesti Draamateatris. «Draama meeldib ja komöödia samuti vahepeal. Operett ja ooper ka,» kinnitab ta.
Vähe sellest: Sirle-Merle on üles astunud ka kolmes Eesti mängufilmis. «Esimene oli «Kormoranid ehk Nahkpükse ei pesta», siis tuli «Päevad, mis ajasid segadusse» ja nüüd siis «Seltsimees laps»,» loetles ta.
KOMMENTAAR
/nginx/o/2019/11/03/12712246t1hdf0e.jpg)
Anti Allas, Võru linnapea
«MTÜ Toetuskeskus Meiela on loodud vajadusest anda Järve kooli lõpetanud intellektipuudega noortele võimalus suunduda erihoolekandeteenustele: töötamine töökeskuses, elamine kogukonnateenusel või ööpäevaringsel teenusel.
Meiela on linnavalitsusele väga hea partner. Koostöös avati Võrus viis aastat tagasi esimene kogukonnas elamise teenus. Meile on oluline laiendada linnas toetavaid teenuseid, et pärast kooli jätkuks noorte juhendamine samale metoodikale tuginedes.
Samuti peab linnavalitsus oluliseks intellektipuudega inimeste tööhõivesse kaasamist ja iseseisvasse ellu suundumist. Meiela on sotsiaalset kaitset hästi edendav organisatsioon. Nüüdisaegne teenuskeskuse rajamine Võru linna on loogiline jätk senisele tegevusele.»