Võrus peetakse reedel heaolufoorumit

Heaolu Foorumi eestkõnelejatele koolitus.

FOTO: Kadri Kangro

15. novembril toimub Võrus heaolufoorum. Kultuurmajas Kannel toimuv foorum keskendub rahvatervist, turvalisust ja hoolekannet puudutavatele teemadele. Järgneb kaheaastane tugiprogramm koostöös valminud lahenduste elluviimiseks.

„Foorumi mõte on tuua kogukonna võimekus ja avaliku sektori tegemised üksteisele lähemale, et me saaksime üheskoos nutikamalt ja targemalt toimetada ning omavahelist koostööd elavdada,“ rääkis foorumi eestvedaja Kadri Kangro, kelle sõnul pannakse eelnevalt paika teemad ja ülesanded.

Kangro sõnul saavad nii kodanikuühendused kui ka asutused pakkuda välja nende vaatenurgast olulisi asju, mida peaks maakonnas hetkel ära tegema. „Ettevõtmise võlu on ka see, et luuakse ühine võrdne platvormi – keegi ei tule kusagilt eemalt ütlema, millisel teemal peame rääkima,“ lisas ta.

„Meie ehitame piltlikult tänavad ja paigaldame liiklusmärgid, aga millises suunas ja mis värvi autod seal liikuma hakkavad, sõltub osapooltest, kes foorumile kohale tulevad,“ lausus Kangro. „Meie aitame protsesse soovitud suunas juhtida, aga sisu loob meeskond, kes selle ümber koondub.“

Foorumile osalema pääsevad teemad valiti välja 5. novembriks ning 8. novembril toimus teemade eestkõnelejatele kolmetunnine koolitus, kuidas lihtsas keeles ja arusaadavalt oma teemat tutvustada ja kaasalööjaid leida.

Heaolu foorumil otsitakse lahendusi teemadele, kuidas tulla toime ühiskonna keerukate probleemidega nagu noorte ülekaalulisus, eakate vaimne tervis, erivajadustega inimeste tööhõive, vaesus, teenuste vähene kättesaadavus maapiirkonnas ja mu taoline.

„Foorumipäev on kui kohting erinevate lahendusi vajavate teemade ja panustada soovivate inimeste vahel,“ rääkis Kangro. „Kogukonna eestvedajad leiavad sealt partnereid avalikust sektorist, avalik sektor saab aga lahendusteni jõudmiseks kasutada kogukondade jõudu.“

Foorumil kuulatakse ära rahva poolt tõstatatud probleemsed teemad ja leitakse teemasid juhtima meeskonnad. Detsembris toimub esimene koolituspäev ajurünnakustuudio Loovusait juhi Indrek Maripuuga, kelle nõuanded on järgneva kaheaastase programmi vältel meeskondadele toeks.

Reedel toimuvaks foorumil räägitakse uutest lahendustes sõltuvusprobleemidega inimestele ja lähedastele, samuti on teemadeks lapsevanemate võimestamine, töökeskkondade arendamine, lühike töönädal, toidukool, kokkade arenguprogramm, elu hoidmine ääremaal, vabatahtlikud turvalisuse loojatena ja elanike oskused kriisiolukorras.

Loodud on spetsiaalne keskkond, mille abil saad leida oma meeskonda lisajõudusid hakkajate ja teemast huvitatud MTÜde ja kogukonna eestvedajate ning ametnike seast. Programmi läbides võetakse suured probleemid väikesteks “äratehtavateks” juppideks ja jõutakse konkreetsete tulemuste ja lahendusteni.

Foorum on avatud ja demokraatlik ning iga osaleja vabal tahtel põhinev. Igaüks saab tõstatada olulise maakonna arengueesmärke puudutava teema ning foorumi delegaadid hääletavad, milliseid neist hakatakse koos arendama ehk mille ümber moodustatakse sektsioonid.

Sektsioonide juhid kuuluvad foorumi eestseisusesse, mis koos ekspertkoguga moodustab Võrumaa Areduskeskuse juures tegutseva valdkondliku koostöökogu ehk heaolu nõukoja, mis lepib kokku maakondlikud tegevussuunad ja nende elluviimise. Võrumaa Arenduskeskus toetab sektsioonide tööd ja koordineerib nõukoja tegevust.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles