R, 2.06.2023

Lõuna-Eestis on pärast tormi pikali pea 100 000 tihumeetrit puitu

BNS
Facebook Twitter
Comments
Oktoobritorm Võrumaal.
Oktoobritorm Võrumaal. Foto: Arved Breidaks / Lõuna-Eesti Postimees

RMK hinnangul on tormi tõttu nende Lõuna-Eesti metsades pikali pea 100 000 tihumeetrit puitu, vahendas «Aktuaalne kaamera».

Lõuna-Eestit räsinud torm tegi eriti suurt kahju metsades, rebides puid hulkade viisi maast välja. Kuigi tormijärgsete kahjude likvideerimine on kallim kui lageraie ning puidu kokkuostuhinnad on langenud, soovitatakse metsaomanikel oma metsad tormi järel korda teha.

«Lõuna-Eestis ei ole meil kunagi varem sellist tormi olnud, pigem on need tormid käinud Lääne-Eesti saartel või kuskil Põhja-Eestis. Meie asi on muidugi nüüd kõik kokku korjata sealt metsast. See, mis on maha lükatud, on materjal, mida me saame kasutada,» rääkis ERR-ile RMK peametsaülem Andres Sepp.

«Selle tormi omapära ongi see, et ta pole võtnud järjest, aga ta on võtnud üksikult ja hästi mitmest kohast. Praegune tormikahjupuit oleks vaja ära tuua ja väärindada, aga kuna ta ongi just üksikult, siis see võtab väga palju aega, palju ressurssi. Suurt tehnikat mingi väikese raie pärast ei tasu kohale tuua, kes tahab ikka ja on vaja lõigata, siis praegu saaks veel tulu küll,» rääkis Võrumaa metsaühistu tegevjuht Erki Sok.

Võrumaa saeveskitest öeldi ERR-ile, et tormikahjud pole siiski nii suured, et pakkuma oleks hakatud väga suurtes kogustes puitu. Ka ei mõjuta torm kuidagi puidu kokkuostuhindu. Samas jääb võimalus, et paljud metsaomanikud pole veel oma metsades toimunuga kursis.

«Torm murdis ikkagi pigem üksikpuid ja nende järele minek metsa on väga kulukas, seetõttu ei ole mingisugust tohutut pakkumiste lainet märgata olnud,» ütles AS-i Barrus tegevjuht Jürgen Ainsalu.

«Eks muidugi on natuke vähe aega möödas ka, paljud omanikud on väga distantsed oma metsast ja alles loevad kahjusid kokku. Ma julgen arvata, et puiduturule kümneid tuhandeid täiendavaid tihumeetreid ei tule või siis nad lahustuvad olemasoleva kõikumise vahele ära,» rääkis AS Toftan tegevjuht Martin Arula.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles