HIV kiirtesti saab teha nii Võrus kui ka Põlvas

Testi saab teha ka Võru serval asuvas Lõuna-Eesti haiglas.  

FOTO: Arvo Meeks/Lõuna-Eesti Postimees

Tänasest 1. detsembrini toimub Eestis HIV kiirtestimise nädal. SA Koos HIV Vastu ja Tervise Arengu Instituudi (TAI) eestvedamisel saab sellel nädalal teha tasuta HIV kiirtesti ka Võrus ja Põlvas.

Testimisnädala eesmärk on teadvustada laiemalt HIV testimise vajadust. Testimisnädalal kutsutakse inimesi üles eeskuju näitama ja testi tegema, et aidata pidurdada HIV levikut Eestis. Testimine võtab vaid mõne minuti. Mida rohkem on testijaid, seda julgemalt võime end tunda.

«Aastal 2018 registreeriti Eestis 190 uut HIVi nakatumise juhtu, selle aasta 1. novembri seisuga on avastatud juba 150 uut HIV-positiivset inimest. Kokku on aastate jooksul Eestis HI-viirus diagnoositud 10 051 inimesel, sealhulgas AIDS 561 inimesel,» rääkis TAI nakkushaiguste ja narkomaania ennetamise keskuse vanemspetsialisti Iveta Tomera:

SA Koos HIV Vastu juhi Vilja Toomasti sõnul tähendavad need numbrid, et oleme jätkuvalt koos Aafrika riikidega märgitud maailma kaardil punase riigina. Euroopas oleme uute HIV juhtude poolest teisel kohal.

«Aastate jooksul on Eesti võitluses HIV-ga palju saavutanud, aga pikk tee on veel minna. Et saavutada vähemalt Euroopa keskmine tase, tuleb testida, leida üles viirusekandjad ja suunata nad ravile. Ravimitega saab HI-viirust kontrolli all hoida, nii et edasi nakkumise oht on väga väike,» jätkas Toomast.

Võrus saab kiirtesti teha reedel kella 13-15 Lõuna-Eesti Haiglas ja Põlvas pühapäeval kella 12-15 Põlva kaubamajas.

Tasuta saab end testida ka testimisnädala väliselt: HIV-teste saab teha veel perearstide, günekoloogide, uroloogide, androloogide ja dermatoveneroloogide juures, noorte nõustamiskeskustes ning anonüümsetes testimiskabinettides.

Tagasi üles