T, 6.12.2022

Eesti Energia: päikesepaneelid toimivad tõhusalt ka Eesti jahedas kliimas

BNS
Eesti Energia: päikesepaneelid toimivad tõhusalt ka Eesti jahedas kliimas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Kanepi külje all Kellamäe talus avati päikeseelektrijaam juunis. Fotol noorperemees, Kanepi vallavolikogu esimees Kaido Kõiv.
Kanepi külje all Kellamäe talus avati päikeseelektrijaam juunis. Fotol noorperemees, Kanepi vallavolikogu esimees Kaido Kõiv. Foto: Mati Määrits/Lõuna-Eesti Postimees

Eesti Energia teatel töötavad päikesepaneelid väga efektiivselt ka meie laiuskraadidel, kus aastane päikesekiirguse energiahulk on umbes sama suur kui Kesk-Saksamaal – madalama õhutemperatuuri tõttu näitavad nad Eestis aga paremat tootlikkust.

Müüt, et Eestis pole paneelide jaoks piisavalt päikesekiirgust, ei pea seega paika. Nii müüski Eesti Energia sel sügisel klientidele rohkem kui 1 megavati mahus päikeseenergia täisvalmis lahendusi, mis teeb kokku 60 lepingut erakliendiga, teatas energiafirma.

Ettevõtte energiateenuste juhi Sten Aani sõnul on päikeseelekter üle maailma muutunud üha konkurentsivõimelisemaks energiatootmise liigiks ning ka Eestis on huvi kasv olnud üllatavalt kiire.

"Oleme saanud viimaste kuude jooksul sadu huviavaldusi ning enamik neist on laekunud sügiskuudel, septembrist novembrini. Päikesepaneelide paigaldamine on tõepoolest hoogu juurde saanud, sest kliendid on näinud, et kasu saab nii keskkond kui ka isiklik rahakott. Keskmise elektritarbimisega majaomanik viib aasta lõikes oma elektrikulu nulli ehk säästab 1000-1500 eurot aastas," märkis Aan.

Paneelide paigaldamisel on mitmeid eeliseid, näiteks  kui enda tarbimisest jääb elektrit üle ja seda saab võrku tagasi müüa, siis võrkumüüdud elektri eest makstakse taastuvenergiatoetust, mis elektritarbijatelt kogutakse. Paraku saab toetus järgmise aasta lõpus läbi, mistõttu tasub huvilistel kiiresti reageerida.

"Selleks et päikeseelektrijaam järgmise aasta lõpuks kindlasti võrguga ühendatud saaks, tuleb kõige hiljem tegutsema asuda kevadel, sest erinevate lubade taotlemine ja lepingute sõlmimine võtab omajagu aega. Soovitan tegutseda kohe, sest nii saab jaama ehituse sättida talvisele perioodile ning lõigata kasu aprillist ja maikuust, mil jaama tootlikus on õhu jaheduse ning päikese parema kaldenurga tõttu kõige suurem," lisas Aan.

Märksõnad
Tagasi üles