K, 7.06.2023

Õiguskantsler: Värska hooldekodu asukate tuppa lukustamine tuleb lõpetada

BNS
Facebook Twitter
Comments
Dementseid tuleb õiguskantsler Ülle Madise soovitusel mitte luku taha panna, vaid hoolsamini valvata.
Dementseid tuleb õiguskantsler Ülle Madise soovitusel mitte luku taha panna, vaid hoolsamini valvata. Foto: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES

Õiguskantsleri nõunike kontrollkäigul Värska hooldekodusse Värska Südamekodu selgus, et mitmeid hoolealuseid lukustatakse tihtipeale tubadesse, mis pole seadusega kooskõlas.

Kontrollkäigu ajal oli mitme magamistoa ukse ees võti nii, et oli võimalik inimene tuppa lukustada, ilma et ta sealt välja saaks, selgub kontrollkäigu kokkuvõttest.

Ühe ukse lukku oli võimalik ilma võtmeta avada vaid väljastpoolt. Selline lukustussüsteem võimaldab ukse sulgeda nii, et klient ei saa ruumist omatahtsi lahkuda.

Vestlustest selgus, et mitmete klientide magamistoad ööseks lukustatakse. Üksikutel juhtudel tehakse seda ka päeval. Ka kontrollkäigu ajal lukustati üks hooldekodu elanik esimese korruse magamistuppa.

Seadused ei anna õiguslikku alust piirata üldhooldekodus elava inimese liikumisvabadust ja isikupuutumatust. Seega ei tohi hooldekodu elanikku tema nõusolekuta ruumi lukustada nii, et too ei saa sealt soovi korral lahkuda.

„Mõistagi võib hooldekodusse sattuda ka keerulise käitumisega inimesi  –  näiteks dementsuse diagnoosiga, kes segadusseisundis võivad uitama minna või keda tuleb käitumishäire tõttu hoolsamalt valvata,“ märkis Madise.

Sellest hoolimata peab hoolekandeasutus tagama kõigile hooldekodu elanikele turvalise keskkonna õiguspärasel ja ohutul moel.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles