Riigiametile tuli appi SATIKAS

Lõuna-Eesti Postimees
Copy
PRIA peadirektori asetäitja Ahti Bleive kinnitas, et nii nagu varasematel aastatel, jõuab PRIA ka sel aastal otsetoetused enne jõule välja maksta.
PRIA peadirektori asetäitja Ahti Bleive kinnitas, et nii nagu varasematel aastatel, jõuab PRIA ka sel aastal otsetoetused enne jõule välja maksta. Foto: Tomi Saluveer

Põllumajanduse registrite ja informatsiooni amet (PRIA) alustas 9. detsembril otsetoetuste ja hektaripõhiste üleminekutoetuste väljamaksmist.

Juba esimesel maksete tegemise päeval on toetuse kätte saanud ligi 4000 põllumeest. Ühtset pindalatoetust (ÜPT) taotlejaid oli tänavu kokku 14 262 ja ÜPTd taotleti kokku 965 253 hektarile ehk 3012 hektarile rohkem kui 2018. aastal. Piimalehma kasvatamise otsetoetuse taotlejaid oli 967, kes taotlesid toetust 35 555 piimaveisele. Palju põllumehi on taotlenud toetusi eri meetmest, mille määramised toimuvad jooksvalt ja raha võib seetõttu taotlejate pangakontole jõuda eri päevadel.

Viit Eestis makstavat otsetoetust rahastab Euroopa Liit kokku 144 miljoni euroga. Otsetoetused moodustavad rohkem kui kolmandiku terve aasta jooksul PRIA makstavatest summadest. Tänavune otsetoetuste eelarve on eelmise aasta omast ligi 10 miljonit eurot suurem.

Hektaripõhiseid üleminekutoetusi rahastab Eesti riik 4,5 miljoni euroga.

PRIA peadirektori asetäitja Ahti Bleive kinnitas, et nii nagu varasematel aastatel, jõuab PRIA ka sel aastal otsetoetused enne jõule välja maksta. «Käesoleva aasta teeb pisut erilisemaks, et esimest korda saadi rohumaade hooldamise nõude kontrollimisel tugineda suuremas mahus niitmise automaattuvastussüsteemile SATIKAS. Selle abiga selgitati välja hooldamata rohumaad. Taoline kaugseire kasutamine aitas juba eos vältida toetuste maksmist hooldamata rohumaadele ja selle võrra said korralikult hooldatud põllud rohkem toetust.» Kaugseiresüsteem aitab kokku hoida ka kohapealsete kontrollide jaoks kuluvat aega.

Klientideni jõudvatelt summadelt on PRIA juba teinud vajalikud vähendused, tasaarveldused ja eraisikute toetustelt kinni pidanud tulumaksu.

Järgneva kahe nädala jooksul plaanib PRIA kõik otsetoetused välja maksta. Lõplikud andmed makstud toetuste kohta ning toetuste maakonnapõhise jaotuse avaldab PRIA oma kodulehel siis, kui kõik otsused on kinnitatud. Kliendid saavad endaga seotud maksete ja otsuste andmeid vaadata vana e-PRIAst.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles