E, 29.05.2023

Võrumaal loovutati pea poolsada romu

Lõuna-Eesti Postimees
Facebook Twitter
Comments
Mahajäetud sõiduk. Foto on illustratiivne.
Mahajäetud sõiduk. Foto on illustratiivne. Foto: artur laugamets

Keskkonnaministeeriumi, Kuusakoski ASi ja Eesti Autolammutuste Liidu kahenädalase kampaania käigus koguti üle Eesti kokku 430 autoromu. Rohkesti viidi neid ära ka Võrumaalt.

«Väga edukas ettevõtmine suurepäraste tulemustega. On rõõm, et nii paljud kasutasid koduõuele tulnud võimalust ja said igasuguste kulutusteta oma romud antud sinna, kuhu peab. Kahe nädalaga saime Eestimaa 430 romu võrra puhtamaks. Muide, seda on 180 võrra rohkem kui mullu,» ütles keskkonnaminister Rene Kokk, kelle sõnul on kampaaniat plaanis korrata ka järgmisel aastal.

Kõige rohkem korraldasid Kuusakoski ja Eesti Autolammutuste Liit romude äravedusid Harjumaal, kus koguti 136 romu. Järgnevad Tartumaa 79 ning Võrumaa 47 romuga. Põlvamaal koguti neid 9 ja Valgamaal 6.

Autoromu, millelt ei ole eemaldatud ohtlikke osi, liigitatakse ohtlike jäätmete hulka. Maha kallatud või põletatud mootoriõli võib põhjustada ohtu nii keskkonnale kui tervisele. Autoromust eemaldatakse tolle käitlemise ajal 6 kuni 12 liitrit vedelikke: sinna hulka ei loeta kütust. Lisaks põhjustavad tõsist muret pliiakude vale käitlemine ning plastiku põletamine. Seetõttu tuleb autoromu anda käitlemiseks tolleks ettenähtud kohta.

Lisaks hõivavad romud ära paljud parkimiskohad, mistõttu jääb näiteks lumekoristus poolikuks või ei saa inimesed oma kasutuses olevaid autosid parkida. Autolammutuste Liidu sõnul on viimasel ajal nende poole pöördutud ka sellega, et autode kinkimisel või müümisel hangeldajatele, kes lubavad registris asjad korda ajada, jääb tegelikkuses sõiduk ikkagi endise omaniku nimele. Sellisel juhul vastutab too ka kõiksugu trahvide ja muu sellise eest.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles