R, 2.06.2023

Otepää valla kodanik Addold Mossin saab 100-aastaseks

Lõuna-Eesti Postimees
Facebook Twitter
Comments
Otepää vallavolikogu esimees Jaanus Barkala (vasakul) ja Otepää vallavanem Kaido Tamberg (paremal) saadavad medali ja tänukirja Esmar Naruskiga teele.
Otepää vallavolikogu esimees Jaanus Barkala (vasakul) ja Otepää vallavanem Kaido Tamberg (paremal) saadavad medali ja tänukirja Esmar Naruskiga teele. Foto: Monika Otrokova

Neljapäeval, 12. detsembril tähistab 100. sünnipäeva Otepää valla kodanik Addold Adolf Mossin, kes elab Rootsis Täbys. Tähtpäeva puhul saab juubilar Otepää vallavalitsuselt valla medali.

Valgevasest valmistatud ja hõbetatud Otepää medal antakse füüsilisele isikule austusavaldusena silmapaistvate saavutuste eest. Otepää medal on valgevasest, hõbetatud ja oksüdeeritud. Medalit ja tänukirja läks Rootsi juubilarile üle viima vallakodanik Esmar Naruski.

Mossin on taarausu vaimulik ehk hiislar, kes paguluses välja arendanud taarausu mütoloogia, mille on kokku võtnud raamatus «Taarausk - maailmavaateline filosoofia».

Tallinnas sündinud Mossin võttis teisest maailmasõjast osa Eesti vabatahtlike Soome Jalaväerügemendi 200 koosseisus. 1944. aastal põgenes ta taarausuliste ja maausuliste maavalla koja andmetel Rootsi.

Rootsis õppis ta aastatel 1954 – 1962 Eesti teaduslikus instituudis (ETI) õigusteadust ja filosoofiat ning oli selle üliõpilaskonna esimees 1955-1962, ta andis skandinaavia keeltes välja ajalehte «Eesti Teataja – Euroskandinav», mis tutvustas Eesti ja eestlaste olukorda. Ta oli ka Stockholmi Eesti Ühingu raadiosaadete toimetaja ning andis välja eestikeelseid lasteraamatuid. 1984. aastal kaitses ta Colombo ülikoolis Sri Lankal filosoofiadoktori kraadi ennetusravi, alternatiivse ja tänapäevase meditsiini ühisosa alal, Mossin on ka sama ülikooli audoktor.

1992. aastast on ta olnud aktiivselt tegev Eestis taarausu taastamisel ja edendamisel mitmetes organisatsioonides. Aastatel 1992-2013 andis ta välja Hiie Teatajat. Mossin on alati olnud abiks oma teadmiste ja algatusvõimega ning suure isikliku materiaalse panusega muistsete hiite korrastamisel.

Tema algatusel ja toel hakati rajama keskust, kuhu koondada säilinud teadmised muistsete eestlaste uskumustest ja usulistest tavadest. Sobivaks kohaks osutus Pühajärve valla maadel asuv Laugi talu, kus oli piisavalt maad ja metsa, maalilisi künkaid ja väike veesilm ning suurte tammede allee. Võimsate võradega iidsete tammepuude rivi, mis just kui ootas, et tuleks uus põlvkond, kes istutab nende kõrvale noored tammepuud, uue põlvkonna, kes sirgudes võtaks üle vanade tammede koha pühade tammepuude iidses rivis.

Mossini mütoloogilisi tegelasi on vaimukalt portreteerinud võro päritolu Saaremaa kunstnik Erkki Evestus. Metsatöllu üks plaate kannab Äio nime, sama nime kannab ka Katariin Raska pärimusmuusika projekt. Tema mõju kodumaisele kultuurile on aga märksa laiem.

Mossin on Valgetähe V klassi teenetemärgi kavaler aastast 2003.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles