P, 4.06.2023

Ärev olukord Võrus: trepikojas tunti kõrbelõhna

Maarius Suviste
, reporter
Facebook Twitter
Comments
Võru päästeauto. Foto on illustratiivne.
Võru päästeauto. Foto on illustratiivne. Foto: Arved Breidaks / Lõuna-Eesti Postimees

Täna kell 14.01 teatati häirekeskusele tulekahjust Võru linnas Jüri tänaval, kus teate tegija tundis trepikojas kõrbelõhna. Korteris andis häiret suitsuandur ning kedagi kodus ei olnud.

Otsesed tulekahju tundemärgid puudusid, teatas päästekeskuse pressiesindaja. Korteriomanik kutsuti koju, kes avas ukse ning elamisest tuvastati toidukõrbemine.

Päästjad viisid sündmuskohal läbi kodunõustamise. Nad selgitasid korteriomanikule, et valmivat toitu ei tohi jätta kunagi järelevalveta, minnes ise kodust ära või magama.

Päästeamet tuletab toidukõrbemiste teemal meelde:

1. Need õnnetused on väga lihtsasti ennetatavad!

2. Pliidile sooja pandud nõusid või toitu ei tohi jätta järelevalveta ning pliidi juures ei tohiks olla kergesti süttivatest materjalidest asju.

3. Köögis peaks käepärast olema tulekustutustekk või tulekustuti, mis on mõeldud ka õli kustutamiseks.

4. Kindlasti peab kodus olema õigesti paigaldatud ja töökorras suitsuandur.

5. Pliidil kõrbev toit võib süüdata ka pliidi ümbruses olevad pinnad või esemed – kapp, käterätik, pajalapid, ka kardinad, kui need on piisavalt lähedal. Plastist esemed, näiteks poti sangad, hakkavad sulama ning eritavad mürgist gaasi.

Kui aga on juhtunud õnnetus siis on oluline meeles pidada:

1. Toidu kõrbemise puhul päästab olukorra kiire reageerimine: minge kööki, lülitage pliit välja ning katke kõrbenud toiduga pott või pann kaanega. Esimene langetab kuumust ja teine takistab hapniku juurdepääsu ning põlemisprotsess peatub. Seejärel tuulutage tuba.

2. Juba põlema süttinud toidu kustutamisega peab olema ettevaatlik. Kui pannil või potis põleb õli, siis ei tohi mitte mingil juhul sellist põlengut kustutada veega. Vesi tekitab leegi lahvatuse ning inimene võib saada tõsiseid põletushaavu ning tulekahju võib sekundiga muutuda väga suureks.

Kui tuli on paisunud nii suureks, et seda ise kustutada enam ei saa, tuleb köögi uks ja võimalusel ka aknad sulgeda ning toast lahkuda ning kutsuda abi hädaabinumbril 112.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles