Pühade ajal töötajad peavad saama kahekordset tasu

Lõuna-Eesti Postimees
Copy
Paraku tuleb mõnel inimesel töökohustusi täita ka pühade ajal. Foto on illustratiivne.
Paraku tuleb mõnel inimesel töökohustusi täita ka pühade ajal. Foto on illustratiivne. Foto: Liis Treimann

Kuna pühadeaeg on kohe käes, tuletab tööinspektsioon taas meelde sellel ajal töötamise reeglid seadusest lähtuvalt.

24., 25., 26. detsember ning 1. jaanuar on riigipühad, mis on reeglina töötajatele vabad päevad. Pühade ajal töötavatele inimestele tuleb maksta töötatud aja eest kahekordset töötasu. Riigipühade eel (23. ja 31. detsembril) tuleb kõikide töötajate tööpäeva lühendada kolme tunni võrra.

Riigipühade eel tööpäeva lühendamine on tööandja kohustus. Lühendatud tööpäev on kohustuslik pühadele eelnevatel reaalsetel tööpäevadel ehk 23. ja 31. detsembril. Tööpäeva lühendamine ei sõltu tööpäeva kestusest. Näiteks osalise tööajaga töötaja, kes on tavapäraselt tööl ainult kolm tundi päevas, riigipüha eelsel päeval tööle tulema ei pea.

Kui tööandja majandustegevus ei võimalda tööpäeva lühendada, tuleb saavutada töötajaga kokkulepe töötamiseks pühade-eelsel päeval nagu tavalisel tööpäeval. Kui töötaja on sellega nõus, loetakse pühade-eelsel tööpäeval lühendamata jäetud kolm tundi ületundideks ning hüvitatakse vastavalt seadusele kas tasulise vaba aja andmisega või kokkuleppel rahas 1,5kordselt.

Summeeritud tööajaga töötajatel selguvad ületunnid arvestusperioodi lõpuks ning need hüvitatakse samamoodi: tasulise vaba ajaga või kokkuleppel rahas. Kui töötaja ei nõustu pühade-eelsel päeval olema ametikohustusi täitmas täistööpäeva, ei tohi tööandja teda selleks sundida.

Sõltumata sellest, kas töötajale makstakse kuu- või tunnitasu, töötatakse tavapärase või summeeritud tööajaarvestuse alusel, tuleb riigipühal töötatud tundide eest maksta töötajale kahekordset tasu.

Kui töötaja vahetus algab tavalisel tööpäeval ja lõpeb riigipühal, tuleb hüvitada riigipühal tehtavad tunnid. Ülejäänud töötunnid tasustatakse aga tavalises korras. Lisatasu ei pea maksma sama vahetuse töötundide eest, mis langevad riigipühale eelnevale või järgnevale päevale.

Tööpäeviti saab nõu küsida tööinspektsiooni infotelefonil 640 6000. Küsimuse võib saata ka e-postiga jurist@ti.ee. Infotelefon töötab 23. ja 31. detsembril kella 13ni. 24., 25. ja 26. detsembril ega 1. jaanuaril nõustamist ei toimu.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles