Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Passi ja ID-kaardi saab odavamalt kätte

ID-kaardi ja passi saab veebist tellides edaspidi soodsamalt kätte. FOTO: Sander Ilvest

Aasta algusest muutuvad riigilõivud dokumentide taotlemisel. Passi ja ID-kaarti saab taotleda viis eurot soodsamalt, andis teada politsei- ja piirivalveamet (PPA).

6. jaanuarist väheneb politsei iseteeninduskeskkonnas passi ja ID-kaardi taotlemise riigilõiv viie euro võrra. Edaspidi maksab ID-kaardi taotlemine iseteeninduses täiskasvanule varasema 25 euro asemel 20 eurot. Passi taotlemine maksab 35 eurot. Mõlema dokumendi koostaotlemine on edaspidi samuti viis eurot soodsam ehk 45 eurot.

PPA teeninduspunktides tasumäärad odavamaks ei muutu. Sestap soovitas PPA identiteedi ja staatuse büroo valdkonna koordineerija Marit Abram inimestel, kelle dokument hakkab aeguma, säästa aega ja raha ning esitada digitaotlus just politsei iseteeninduskeskkonnas.

Eesti inimesed on iseteeninduskeskkonna kaudu esitanud kokku 88 888 uut isikut tõendava dokumendi taotlust.

«Taotluse esitamisel on enamik andmevälju juba eeltäidetud, mis teeb protsessi lihtsaks ja säästab inimeste aega,» rääkis Abram.

Uuest aastast muutuvad riigilõivumäärad ka teistel toimingutel. Näiteks kehtestatakse 5-eurone riigilõiv uute PIN-koodide taotlemisel Eestis ja 20-eurone riigilõiv taotlemisel välisesinduses. Dokumentide väljastuskoha muutmisel Eestis peale taotluse esitamist tuleb tasuda 10 eurot. Samuti rakenduvad täiendavad riigilõivud dokumentide väljastamisel Eesti välisesinduses või aukonsuli kaudu.

Tagasi üles
Back