Alanud talv on soosinud metskitsi ja metssigu

Metskits puude vahel. Foto on illustratiivne.

FOTO: Arved Breidaks / Lõuna-Eesti Postimees

Spetsialistide hinnangul on tavapärasest soojem ja pehmem talve esimene pool võimaldanud metskitsedel ja metssigadel paremini toime tulla.

Maaülikooli ulukibioloogia dotsendi Tiit Randveeri sõnul saavad metskitsed lumekatte puudumise tõttu paremini toitu kätte. „Ühest küljest võimaldab kergemini kättesaadav toit metskitsedel lihtsamalt hankida eluks vajalikku energiat ja teisalt saavad nad lumekatte puudumise tõttu energiat säästa ja paremini toime tulla,” ütles Randveer.

Eesti Jahimeeste Seltsi tegevjuhi ja jahindusbioloogi Tõnis Kortsu sõnul saab pehmel talvel paremini hakkama ka metssiga. „Karmidel ja lumerikastel talvedel on looduslik suremus kõrge, seevastu aga külmumata maa ja lume puudumine teeb metsseale toiduhankimise lihtsamaks,” ütles Korts.

Mõlema bioloogi sõnul on lumekatte puudumisel metskitse looduslikel vaenlastel, hundil ja ilvesel, teda raskem tabada. Seetõttu on ka ellujääjate arv suurem.

Samas nendivad bioloogid, et põhjamaise kliimaga kohanenud põdral võib pikemat aega kestev soe talv tekitada soojastressi, mis omakorda mõjub looma konditsioonile.

Norra ilmasaidi yr.no andmetel kestab soojaperiood vähemalt aasta lõpuni.

Tagasi üles