R, 9.12.2022

Lõuna-Eesti mälumängueliit ragistas ajusid Rõngus

Jaan Rapp
, tegevtoimetaja
Lõuna-Eesti mälumängueliit ragistas ajusid Rõngus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Reede õhtul oli Rõngu rahvamajas ja selle ümbruses tublisti sagimist: vaevalt jõudsid kohalikud taidlejad end minekule seada, kui maja täitus mälumänguritega.

„Kalev on jälle head müügitööd teinud,” tõdes Valga turniiribridži- ja mälumänguklubi esindaja Lisel Helbrodt. Tõepoolest, kirglik mälumänguentusiast Kalev Lõhmus oli suutnud Rõngu meelitada 15 võistkonna jagu tarkpäid auväärses eas hallpeadest meetripikkuste noorukiteni. Tuldud oli nii lähiümbrusest kui peaaegu 150 kilomeetri tagant Ida-Virumaalt Alutaguselt.

Põhjuse selleks andis 27. korda peetav ja kolmest voorust koosnev mälumäng Palupera karikale. Kuuel Valga maakonna võistkonnal on osalemiseks lisastiimul: nende vahel selgitatakse välja Valgamaa meister võistkondlikus mälumängus.

Küsimused oli valdavas osas koostanud oma karmide mälumängupähklite poolest tuntud Tõnu Talve. Abiks oli talle seejuures Valdis Meos, kes vastutas ühtlasi selle eest, et tarkpeade välja teenitud punktid kenasti tabelisse jõuaksid.

Nagu on tavalisest leebem tänavune talv, olid tavalisest leebemad ka Tõnu Talve koostatud küsimused. Kui neile ka kohe vastuseid ei teatud, lohutati end sellega, et oldi jälle uute teadmiste võrra rikkamad. Näiteks saadi teada, et Helmes elavad undrukumulgid või et Eesti 1. kirjapommirünnaku ohver oli ärimees Sergei Samarin.

Kuna tegu oli ikkagi ka Valgamaa meistrivõistlustega, oli mitu küsimust ka selle maakonna kohta. Näiteks tiriti päevavalgele tõigad, et 1950. aastatel tegutses Valgas statistikatehnikum ja 1. vaimulik laulupidu taasiseseisvunud Eestis peeti 1989. aastal Otepääl.

Kui 36 küsimusest pool esitatud oli, juhtis Otepää esindus kuue punktiga peaaegu et elukutselisi mälumängureid koondava Kuke talu võistkonna ees. Mängu lõpuks olid aga jõuvahekorrad muutunud: ühe punktiga oli parem Kuke talu.

„Valus kaotus,” tunnistas Otepää võistkonna liige Urmas Kuldmaa. Ja viskas õhku ähvarduse: „Järgmine kord teeme neile kümne punktiga tagasi.”

Tema võistkonnakaaslane, kõigil 27 toimumisaastal turniiril osalenud Mairold Kõrvel tunnistas, et oleks pidanud rohkem arvestama sellega, kus mäng toimus. „Päris palju küsimusi puudutas ümberkaudset piirkonda: neid oli nii Valgamaa kui ka suisa Rõngu kohta. Meie aga vaatasime kaugemale.”

Kolmanda koha saavutas Sangaste võistkond. „See oli meile ka üllatus,” tunnistas võistkonna liige Virgo Roose. „Aga eks meil ole ka värsket verd: see aitas,” lisas ta ja osutas võistkonna noorimale liikmele Tambet Kuusile.

Üldjärjestuses kuuendaks ninga Valgamaa arvstuses kolmandaks tulnud Valga turniiribridži- ja mälumänguklubi võistkonna kapten Rudo Lilleleht lubas, et nemad seda asja igatahes nii ei jäta ja järgmises voorus antakse maakonna meistritiitli nimel kõva lahing nii Sangastele kui Otepääle.

Veel enne saavad aga Lõuna-Eesti mälumänguhundid kokku Põlva lahtiste mälumängumeistrivõistluste 1. voorus, mis toimub 6. veebruaril Põlva koolis. Huvilistel tasuks endast teada anda mängu peakorraldajale Koit Noogile. „Siis teame kas või seda, palju pabereid varuda,” ütles igapäevaselt Põlva kooli juhtiv Nook.

PARIMAD

1. Kuke talu (59 punkti)

2. Otepää (58)

3. Sangaste (46)

4. Alutaguse (41)

5. Põlva (40)

6. Valga TBMM klubi (37)

Märksõnad
Tagasi üles