Suurbritannia avalik-õiguslik televisiooni- ja ringhäälingukontsern BBC käis vaatamas, kuidas Setomaal elatakse.
BBC uuris Setomaa muresid
Lugu «Eesti-Vene piir, mis on muistse rahva pooleks rebinud» räägib nii ausalt piiriala muredest, et seda tasub lugeda igal eestlaselgi.
«See on midagi palju enamat kui mure,» nentis kogukonna üks juhte Õie Sarv, rääkides ajakirjanik Rachel Dobbsile setode lõhestatusest Eesti ja Venemaa vahel. «Justkui juured oleks läbi lõigatud.» Sarv ise on lapsepõlve veetnud praegustel Vene aladel.
Dobbsi artikkel kirjeldab välismaisele lugejale ka setode tausta. Samuti tehakse seal selgeks, kuidas iseseisvuse järel 4000 setot siiapoole piiri jäi, 300 aga Vene aladele.
Dobbs rõhubki sellele, et range piir keset muistseid elualasid on põlisele setole väga raske. Euroopa Liiduga liitumine ning Venemaa viimase aja viisapoliitika on rahvale teinud keeruliseks isegi Pihkva oblastis asuvate haudade külastamise.
Eevi Linnamäe rääkis reporterile, kuidas tema vanemad on «perele traagiliselt» suisa lahku maetud. Serga külas elav naine hoolitseb seal väikese õigeusu kabeli eest.
Kuigi üle riigi elab ligi 10 000 seto päritolu inimest, on nende kodukülad ja kultuur väga haavatavad, võtab Dobbs mure kokku. Paljudes külades elab vähem kui kümme inimest ning need on muutumas «kummitusasulateks».
Lootust annab aga kasvav turism. Samuti on oodata, et Venemaa teeb ka Pihkva oblasti odavate digiviisadega ligipääsetavaks.