Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Mart Helme: eesmärk on anda omavalitsustele suuremad õigused

Siseminister Mart Helme. FOTO: Arved Breidaks / Lõuna-Eesti Postimees

Siseminister Mart Helme tegi eilsel kabinetiistungil ettepaneku laiendada kohalike omavalitsuste kriisideks valmisoleku nõuet kõikidele omavalitsustele.

Samuti on eesmärk anda omavalitsustele suuremad õigused, et kaasata senisest enam valmisoleku tagamisse kohalikke teenuseid pakkuvaid ettevõtteid. Kabinetiistungil vaadati ka üle, kuidas on korraldatud hädaolukordade ohjamine piirkondlikul tasandil.

«Piirkondlikult juhib sõltuvalt hädaolukorrast selle lahendamist vabariigi valitsuse määrusega nimetatud asutus. Näiteks tormiolukorra lahendamist juhib päästeamet, kaasates sideteenuste, elektriteenuste ja kütuse eest vastutavaid asutusi. Tervishoidu puudutavat sündmust lahendab terviseamet, kaasates vajadusel politsei- ja piirivalveametit, päästeametit ja piirkondlikke omavalitsusi. Küberintsidentide puhul lahendab sündmust riigi infosüsteemi amet partnereid kaasates ja nii edasi,» selgitas siseminister Mart Helme.

Praeguse seaduse järgi ei ole kõigile omavalitsustele pandud kohustust valmistuda enda korraldatavate teenuste katkestusteks ning olla valmis selliseid sündmuseid lahendama. Praegune hädaolukorra seadus paneb rohkem kohustusi suurematele, enam kui 10 000 elanikuga omavalitsustele. Siseministri ettepaneku kohaselt võiksid kõik omavalitsused valmistuda paremini mistahes põhjustel tekkida võivateks hädaolukordadeks. Samuti peaksid kõik omavalitsused hoolitsema samadel alustel kohalike teede, vee ja kanalisatsiooni ning kaugkütte eest.

«Omavalitsus saab senisest paremini valmistuda enda ülesannete piires hoolekandeteenuse ja vältimatu sotsiaalabi jätkamiseks. Selleks peaks omavalitsustel olema võimalus ka kehtestada neile toimepidevuse nõudeid,» märkis Helme.

Kohalike omavalitsuste nõustamise ja koolitamisega kriisideks valmistumisel tegeleb päästeamet. Iga omavalitsus vastutab oma ülesannete eest hädaolukorras. Kavandatavad muudatused arutatakse omavalitsustega täpsemalt läbi ja omavalitsustele tagatakse siseministeeriumi ja päästeameti poolt vajalik nõu ja abi.

Eestis on 79 omavalitsust, millest enam kui 10 000 inimest elab 33-s omavalitsuses.

Tagasi üles
Back