«Selge on see, et Eesti kodanikel pole põhjust muretseda – oma kodumaale saab alati tagasi,» ütles politsei- ja piirivalveameti Lõuna prefekt Vallo Koppel teisipäeva keskööl Valgas. «Eesti kodanikud saavad ületada piiri, saavad ka Eestis alalise elamisloaga inimesed ja need, kellel rahvastikuregistrijärgne elukoht Eestis.»
Samas on Eesti-Läti piiri ületamine senisega võrreldes nüüd hoopis keerulisem. «Riiki sisenemisel tuleb esitada dokument ja vaatame üle, kust tullakse, kes tuleb ja kas üldse tuleb,» rääkis Koppel. «Eeskätt on piirangud suunatud välismaalastele, sest tegeleme siin tervisekriisi lahendamisega. Nagu paljudes välisriikides, on ka Eestis põhirõhk sellel, et saada suur rahvaste liikumine mõneks ajaks seisma.»
Lõunapiiri ületamiseks neli punkti
Välismaalastest pääsevad Eestisse üksnes need, kelle pereliige elab Eestis, ning rahvusvahelise sõjalise koostöö käigus Eestisse saabuvad välismaalased. Riiki saavad sisse ka näiteks rahvusvahelise kaubaveoga hõivatud veokijuhid või elutähtsat teenust osutavad inimesed tingimusel, et neil pole viiruse tunnuseid. Samuti on Eesti jätnud ukse irvakile välismaalastele, kes soovivad Eesti kaudu jõuda oma kodumaale ja on sealjuures viirusest puutumata.
Eesti ja Läti 350 kilomeetri pikkusel maismaapiiril on võimalik üle piiri liikuda üksnes neljas punktis: Valgas, Muratis (Võrumaa), Lillis (Viljandimaa) ja Iklas (Pärnumaa). Valgas takistab üle piiri käimist linna püstitatud ajutine tara, mujal rohelisel piiril on väiksemad teed suletud betoontõketega.
«Piiri valvamise meetodid ja taktika on asutusesiseseks kasutamiseks, aga võib öelda, et tulevad pistelised kontrollid, patrullid ja alustuseks on suletud teedel mehitatud post,» ütles Koppel. Eesti lõunapiiri valvamisse on kaasatud ka kaitseliitlased.