Päevatoimetaja:
Mati Määrits

Hooldekodud ja haiglad saavad eriolukorras personaalse hingehoidja

Toimetaja: Lõuna-Eesti Postimees
Copy
On väga oluline, et inimesed ei jääks üksi ning saaksid hingelist tuge," selgitas sotsiaalministeeriumi vanemkaplan Katri Aaslav-Tepandi.
On väga oluline, et inimesed ei jääks üksi ning saaksid hingelist tuge," selgitas sotsiaalministeeriumi vanemkaplan Katri Aaslav-Tepandi. Foto: Peeter Langovits

Tänasest käivitub hingehoidjate telefoninõustamine, millega hooldekodud ja raviasutused saavad personaalse hingehoidja.

Selleks on sotsiaalministeeriumi haiglate- ja hoolekande kaplanaat kokku kutsunud väljaõppinud hingehoidjate kriisirühma, et toetada haiglate ja hooldekodude patsiente, kliente ning personali.

"Eriolukorra tõttu on hooldekodudes ja haiglates viibivate inimeste suhtlemine omastega piiratud. Praegune ärev olukord halvendab inimeste vaimset ja hingelist seisundit ning turvatunnet. See mõjutab tervist ja üldist toimetulekut, mistõttu on väga oluline, et inimesed ei jääks üksi ning saaksid hingelist tuge," selgitas sotsiaalministeeriumi vanemkaplan Katri Aaslav-Tepandi.

Ta lisas: "Haiglate ning hooldekodude ravi- ja hoolduspersonali töökoormus on suur, ka nakatumisoht tekitab pingeid. See on põhjus, miks otsustasime käivitada erakorraliselt hingehoidjate telefoninõustamise."

Hingehoidjad nõustavad telefoni teel patsiente, kliente ja nende lähedasi ning personali. Selleks tuleb ravi- või hoolekandeasutuse juhil võtta ühendust sotsiaalministeeriumi haiglate- ja hoolekandekaplanaadiga, kes korraldab hingehoidjate tööd.

Hingehoid on hooldust või ravi vajava inimese ja lähedase toetamine ja nõustamine kannatuses, kriisis ja leinas, lähtudes nende endi vajadustest ja veendumustest, sealhulgas usulistest veendumustest.

Tagasi üles