Skip to footer
Päevatoimetaja:
Kersti Kond
Saada vihje

VIDEOLUGU Soome toiduabi ümberlaadimisel lasti käiku erimeetmed

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Võru-, Valga- ja Põlvamaa lasterikaste peredeni jõudis reede pärastlõunal koorem Soome toiduabi, mida koroonaviiruse tõttu laaditi Võrus ümber ning jagati pakkidesse kaitseriietuses. Väiksemad osad saadetisest viidi edasi Valga- ja Põlvamaale, pool abist kuulub aga Võrumaa lasterikastele peredele.

«See on meil tavapärane lasterikaste perede projekt,» rääkis MTÜ Võrumaa lasterikkad juhatuse liige Kadri Laube. «Paar kuud polnud Soomest toiduabi tulnud, aga nüüd jälle tuli ja sellistes ekstreemsetes tingimustes.»

Kuigi ilm oli reede pärastlõunal kevadiselt soe, käis kauba jaotamine kolme maakonna lasterikaste perede tarbeks kaitseülikondades. «See riietus ikka kammitseb,» tõdes Laube. «Ma pole varem intervjuud ka niimoodi andnud, et kogu nägu on kaetud. Nagu moslemi naine tunnen ennast siin.»

Soome toiduabi jõuab Lõuna-Eestisse MTÜ Lääne-Harju Lasterikkad kaudu. Võrru jõudnud saadetis jagati siin neljaks osaks. «Neljandik Põlvamaale, neljandik Valgamaale ja kuna Võrus on meil kõige suurem organisatsioon - üle 170 pere, mistõttu pool kaubast tuleb siia,» sõnas Laube. Valgamaa lasterikaste perede ühingusse kuulub praegu üle 40 ja Põlvamaa omasse üle 50 pere.

Kaup, mida Soomest saadetakse on iga kord varieeruv ja see, millega hõimuvelled on otsustanud abisaajaid kostitada, selgub siis kui kaup on veokist maha laaditud. «Siirupit, jogurtit, natuke rohelist, leiba ja piima ja piimapulbrit,» loetles pilgu üle kaubakastide libistanud Laube seekordsete toidupakkide sisu.

«Piimapulber on tegelikult sellel ajal ju väga hea,» jätkas ta. «Saad kodus olla, segad ära ja teed siis putru või joodad lastele sisse, sobib ka imikutele. See on üks väga vajalik toiduaine.»

Puhkenud koroonakriis on lasterikastele peredele esitanud valusa väljakutse ning kõik ei pruugi lisandunud kohustustega toime tulla. «On peresid, kes saavad väga hästi hakkama ja on peresid, kellele on toiduabi väga vajalik,» lausus Laube. «Kõige olulisem on tagada, et me püsiksime kodus, et me oleksime terved ja et meil oleks toit laual. Ma tean, kuidas pered teevad koostööd kui laps jääb haigeks või ise jäädakse haigeks. Siis peab väga-väga kokku hoidma, et me saaksime apteegist asjad kätte. Need on esmased asjad ja alles siis tulevad uudised ja e-kool.»

Soomlased pole ainsad, kes Eesti, sealhulgas Lõuna-Eesti lasterikkaid peresid toiduabiga toetavad, sest häid aitajaid leidub ka kodukandis. «Me teeme koostööd Toidupangaga ja Võrus peame kiitma Maksimarketit. Kui neil jääb mingeid kaubaartikleid järgi, mille parim enne kukub samal õhtul, siis meil on võimalus kord nädalas see võtta ja peredele laiali jagada. See on väga kvaliteetne kaup, ei ole kuskil loksunud. Tuleb otse ja tunni aja pärast on pere laual,» selgitas Laube.

Kommentaarid
Tagasi üles