R, 9.12.2022

Eriline pink saab meistri käe all viimast lihvi

Siim Saavik
, reporter
Eriline pink saab meistri käe all viimast lihvi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Andres Rattasepp ütles, et saab bussipeatuse pingi valmis selle nädala jooksul. 
Andres Rattasepp ütles, et saab bussipeatuse pingi valmis selle nädala jooksul. Foto: Arvo Meeks
  • Eriline pink paigutatakse Taheva bussipeatusesse.
  • Ehitamiseks sobiv tammepuu leiti Valga linnast.
  • Pink saab valmis selle nädala jooksul.

Harglas on valmimas omanäoline pink, mis paigaldatakse tulevikus Taheva küla bussipeatusse. Eriline istumisase saab ilmselt valmis selle nädala jooksul.

Pingi keskele pannakse istuma auväärne härra. Tegemist on kunagise Taheva rongijaama ülemaga, keda kujutatakse raamatut lugedes bussi ootamas.

Pingi valmistaja Andres Rattasepp rääkis, et Tahevas asus kunagise kitsarööpmelise raudtee üks suuremaid jaamu. «Sealt tuli mõte, et kõige loogilisem oleks tooli keskele istuma panna jaamaülem, kes loeb raamatut,» lisas ta. Pingi seljatugi kujutab aga auruvedurit, mille korstnast tuleb suitsu ja auru. Kusjuures suits ja aur on kujutatud puidul selle loomuliku vormi kaudu. Nimelt oli puidu sees mädakoht, mis sobis autori arvates hästi veduri suitsu ja auru kujutamiseks. «Loomulikud vormid tuleb ära kasutada,» sõnas Rattasepp.

Meister rääkis, et alustas aktiivset pingivalmistamist eelmisel esmaspäeval. Ettevalmistustöö, mille hulka kuulus ka materjali varumine, algas aga juba varem.

Pingi keskele istub puidust valmistatud jaamaülem, kes loeb raamatut.
Pingi keskele istub puidust valmistatud jaamaülem, kes loeb raamatut. Foto: Arvo Meeks

Toorik saadi Valgast

«9. märtsil oli pingipuu veel Valgas Võru tänaval püsti,» meenutas Rattasepp. Selle sees oli kõva mädanik ja linnaolusid arvestades sai omanik loa see maha võtta. Kui arborist helistas, et kujur võib puu endale võtta, läksidki nad kohale ja tõid selle ära. «Kogu puu äratoomine oli mulle esmakordne kogemus. Uskumatu, kui palju aega selleks läks: mitu päeva,» meenutas meister. «Aga nii kui seda puud nägin, teadsin, et teeme just sellest Taheva bussipeatuse pingi.»

Puukujur rääkis, et hinnapakkumuse järgi läheb pink maksma 1500 eurot. 1000 eurot saadi selle tarbeks toetust Taheva valla külade seltsi projekti toel. Rahastas Valga vald. Aitajaid on teisigi. Näiteks Kaldavere turismitalu annetas paku, millest valmib jaamaülema kuju, ja üks inimene panustas pingi valmimisse 30 euroga. Praegu on 1500 eurost rahaliselt kaetud 1030 eurot. «Eks olen algusest peale arvestanud sellega, et see on mul osaliselt ka missiooniasi. Toetan ka enda poolt ja eks ta on mulle hea reklaam. Eriti praegusel ajal, kui asjaolud on raskemad,» rääkis Rattasepp.

Kogu puu äratoomine oli mulle esmakordne kogemus. Uskumatu, kui palju aega selleks läks: mitu päeva, ütles puukujur Andres Rattasepp.

Taheva bussipeatuse pink on ka loogiline jätk puukujuri senisele loomingule. Nimelt on ta teinud Taheva teele paigutatud sarnase pilkupüüdva pingi, kus istub puidust välja tahutud naine lapsega. «Pink on tohutult tähelepanu tekitanud. Selle kõrval käivad pilti tegemas isegi politseinikud ja kiirabitöötajad.»

Pink paigutatakse Taheva bussipeatusesse.
Pink paigutatakse Taheva bussipeatusesse. Foto: Arvo Meeks

Võimalik on avamine ka interneti teel

Tõenäoliselt avatakse jaamaülemaga pink mõne suurema külaürituse ajal, kuid täpset kuupäeva ei osanud ka valmistaja ise eriolukorra seotud ümberkorralduste tõttu veel öelda. «Olen mõelnud, et kui muud üle ei jää, tuleb avamine interneti vahendusel teha,» naljatas Rattasepp. Enne pingi paigaldamist lubas vald selle tarbeks bussipeatusegi ette valmistada.

Taheva valla külade seltsi juhatuse liige Monika Rogenbaum sõnas, et selts liigub piirkonda arendavate ettevõtmistega külast külla. Kust ettepanekuid tuleb, sinna püütakse ka rahastust leida. Suurel määral toetutakse seejuures piirkonna külade arengukavale. See koondab ideid ja projekte, mille elluviimiseks määratud konkreetsed vastutajad.

«Koostöös toimetamine käib Taheva kandi külades enneolematu hooga ning selle tulemused ei ole ennast oodata lasknud,» rõhutas Rogenbaum.

Märksõnad
Tagasi üles