Haritava maa hind püsis mullu kasvutrendis

Lõuna-Eesti Postimees
Copy
Kevadine põld.
Kevadine põld. Foto: Arved Breidaks / Lõuna-Eesti Postimees

Maa-ameti andmetel tehti 2019. aastal haritava maaga 1276 ostu-müügitehingut, mis oli 18% enam kui aasta varem. Tehingute koguväärtus oli 58,3 miljonit eurot ja käive suurenes 2018. aastaga võrreldes ligi 22 miljoni euro võrra. Haritava maa hektari mediaanhind on viimasel viiel aastal püsinud kasvutrendis.

Viimasel aastal on kasvanud riigi poolt müüdava haritava maa hulk, eraisikute osatähtsus müüjate hulgas on kõikuv, aga langeva trendiga ning juriidiliste isikute osatähtsus oli 2019. aastal müüjate hulgas läbi aastate kõrgeim, teatas maa-amet. Ostjatest moodustavad enamiku juriidilised isikud, järgnevad eraisikud ning marginaalne arv on välismaa kodanikke.

Eelmisel aastal tehti haritava maaga tavapärasest enam tehinguid Harju maakonnas (185 tehingut), kus haritava maaga tehtavate tehingute aktiivsus on tavaliselt teiste piirkondadega võrreldes madalam. Tehingute koguväärtus oli kõrgeim Harju ja Tartu maakonnas, vastavalt 14,4 ja 9,7 miljonit eurot.

Haritava maa hektari mediaanhind oli 2019. aastal 3289 eurot, mis oli 2018. aastaga võrreldes 8% kõrgem. Viie aasta taguse ajaga võrreldes püsib põllumaa hektari mediaanhind ligi kolmandiku võrra kõrgemal.

Vaatamata tehinguaktiivsuse ja koguväärtuse kasvule Põhja- ja Lääne-Eestis piirkonnas (Harju, Lääne, Pärnu, Rapla maakond), püsib haritava maa hinnatase kõrgeim tavapärastes maakondades (Põlva, Jõgeva, Järva, Lääne-Viru, Tartu). Maakonniti oli haritava maa hind kõrgeim Põlva, Jõgeva ja Lääne-Viru maakonnas, kus hektari mediaanhind oli üle 3800 euro.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles