R, 9.12.2022

Sanatooriumi nõukogu esimees tõrjub kahtlustusi

Tiit Loim
, reporter
Sanatooriumi nõukogu esimees tõrjub kahtlustusi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Taheva sanatooriumi nõukogu esimees Jüri Konrad lausus, et osa asutusele ostetud treeninguvahendeid jõudis tõepoolest tema koju, ent seda seetõttu, et vana tehnika vajas remonti.
 
Taheva sanatooriumi nõukogu esimees Jüri Konrad lausus, et osa asutusele ostetud treeninguvahendeid jõudis tõepoolest tema koju, ent seda seetõttu, et vana tehnika vajas remonti.  Foto: Kuvatõmmis/Kuuuurija

Taheva sanatooriumi nõukogu esimees Jüri Konrad tõrjub kahtlusi, nagu oleks ta plaaninud asutusele ostetud jõusaaliseadmed endale jätta.

Sanatooriumi nõukogu märtsiistungi protokollist võib lugeda, et sealse asenduskodu lastega vesteldes selgunud nende soov saada aja paremaks sisustamiseks enda käsutusse jõusaal. Asutus soetaski 2400 euro eest kasutatud treeninguseadmeid. Seejärel seisab aga protokollis: «Ebakõlade, rünnakute ja kuulujuttude vältimiseks teeb Jüri Konrad ettepaneku esitada arve kasutatud jõusaali inventari eest Jüri Konradile summas 2400 eurot.»

Vallavõimu lagunemise järel aasta alguses vahetati asutuse nõukogu välja ning uue võimuliidu paika saades määrati vanad liikmed tagasi. Vahepealne nõukogu soovis asutuses revisjoni korraldada. Põhjuseks toodi kasvandike sage ärajooksmine.

Uus nõukogu soovis ülevaadet rahaasjadest

Opositsioonis olev vallavolinik Kaupo Kutsar kirjutas nüüd aga ajalehele, et uus nõukogu soovis esimese asjana ülevaadet saada asutuse rahaasjadest ja alustas revisjoni. «Liikus kuuldus, et asutuse juhtkond võib olla teinud korruptiivseid tehinguid. Revisjoniks vajalike dokumentide väljastamist asus takistama nii asutuse administratsioon kui ka raamatupidamine, samuti pöörduti valla sisekontrolli poole.»

Kutsari sõnul kogusid järjest hoogu jutud, et eelmine nõukogu esimees Jüri Konrad otsustas laste kasvatamise eesmärgil Taheva sanatooriumile soetada jõusaali seadmed, kuid need leidsid kasutust Konradi isiklikus valduses.

Üürikest aega nõukogusse kuulunud Rena Hiob ei oska kindlalt öelda, mida korruptiivset on toime pandud, kuna uurida seda enne nõukogu ametist eemaldamist ei õnnestunud, ent lugu olla tõesti segane. Nõukogule tulnud vihjed puudutasid tema sõnul eelkõige jõusaali. «Selle kohta ei osanud juhiabi Mare Roosipuu midagi öelda. Käisime 28. veebruaril läbi kõik ruumid, kus need reaalselt võiksid olla. Küsisime, kus jõusaal on. See oli jaanuaris kinni makstud, aga nad ei teadnud 28. veebruaril sellest midagi. Ühtegi asja ei olnud seal. Praegu ütleb Konrad, et tema maksab ise kinni. Ega see päris õige lugu ole.» Juhiabi oli tema sõnul väga tõrges dokumente näitama. Raamatupidamisfirmalt ei õnnestunud aga kuu jooksul soovitud dokumente saada.

Ei soovinud konflikti

Konradi sõnul ostis ta seadmed ära, kuna ei soovinud maid jagada. «Need, mis olid terviklikud, viisime Tahevale. Mis remonti tahtsid, tõime minu juurde Valka. Me ei saanud sanatooriumis ruumi valmis. Hakati karjuma, et viisin koju. Ütlesin, et maksan kinni ja annan ise Tahevale tasuta kasutusse, ei viitsi kakelda. Kui olen lubanud lastele, teen asja ära.»

Hulk treeninguvarustust seisab Konradi sõnul sanatooriumis juba mõnda aega kuuri all, oodates kordasättimist ning õige ruumi korrastamist. Pärast viirusepuhangu lõppu on seal plaanis ka treeninguid alustada. «Oleme ruumi valmis vaadanud, palusin selle ära koristada. Mõtlesin, et hakkame lastega koos masinaid korda tegema. Aga tuli viirus peale ja nõukogu vahetus. Nad tulid täisrünnakuga peale.»

Mare Roosipuu ütles, et pole dokumente andmata jätnud. «Mul on terve rida dokumente, mida nad tahtsid ja mida ma ei keelanud. Mul ei ole midagi varjata.»

Samas tõdes Roosipuu, et ei saanud umbropsu kõike väljastada. «Seda tõesti ütlesin, et palun tulge kohale ja tutvuge töövõtulepingutega: ma ei hakka isikuandmeid meiliga välja saatma. Nad tahtsid töötajate registrist väljavõtet, need on kõik isikuandmed. Eks jäin jah natuke mõtlema. Ma ei saa kohe kõike väljastada – kaalumata, kas võin seda teha. Eriti olukorras, kus juhatuse liige oli haiguslehel.»

Sanatooriumile raamatupidamise teenust osutav Maris Lampe lausus, et raamatupidamine ei saa täita uue nõukogu otsust saada revisjoniga oma tööks vajalik ülevaade.

«Esiteks ei ole see käsitletav sanatooriumi põhikirjast tuleneva õigusega, kuna revisjoni või erikontrolli peaks otsustama vallavalitsus. Teiseks on jäetud määratlemata revisjoni eesmärkide ja ulatuse kirjeldus. 27. veebruari otsuses ei ole määratud finantsaruandeid või valdkonda, mille kohta revisjoni akt koostatakse. Samuti ei ole märgitud, kellele see esitatakse ja kas vallavalitsus on revisjoniga nõustunud,» loetles Lampe.

Revisjon siiski plaanis

Sanatooriumi senise juhi Jane Kase haiguslehel oleku ajaks teiseks juhatuse liikmeks valitud Veronika Kahre lausus kuulduste kommentaariks, et korruptsioonikahtluse korral tuleks pöörduda politsei poole. Ta lisas, et revisjon on jätkuvalt kavas, kuid detailid on veel vallas arutusel. «Praegu on küsimus, mis perioodi peale see läbi viiakse ja kes viib. Mõte on revideerida viit aastat. Seoses eriolukorraga ei saa praegu keegi territooriumile tulla ja revisjoni meie majas teha.»

Revisjoni ei saa aga Kahre sõnul teha asutuse nõukogu. «Uurimist saab teostada vastav asutus. Valga vallas teeb revisjoni vallavolikogu määratud revisjonikomisjon. Oleme arutanud ka väljastpoolt komisjoni kaasamist.»

Jõusaali kohta palus Kahre küsida valla sisekontrolörilt Urmas Trossilt. «Minu teada on asjad seal lahendatud. Kahju pole tekitatud. Kohapeal ma käinud ei ole: kriisiolukord ei luba. On rumal komme tõsta küsimus üles «justkui, võib-olla, mul on tunne». Pangu siis faktid laua peale.»

Märksõnad
Tagasi üles