K, 7.12.2022

Siseministrite videokohtumisel arutati piirikontrollimeetmete leevendamist

LEPM
Siseministrite videokohtumisel arutati piirikontrollimeetmete leevendamist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Siseminister Mart Helme.
Siseminister Mart Helme. Foto: Mihkel Maripuu

Tänasel Euroopa Liidu siseministrite videokohtumisel otsiti lahendusi eelkõige Covid-19 viiruse levikust tingitud piiri- ja rändeküsimustele. Eestile kõige olulisema teemana arutati piirikontrollimeetmete järkjärgulist leevendamist.

„Eesti jaoks on oluline, et piirikontrollimeetmed leeveneksid esmajärjekorras Läti, Leedu ja Soomega,“ rääkis siseminister Mart Helme videokohtumisel. „Oleme selles suunas ka kõigi kolme riigiga koostööd tegemas. Eraldiseisev töörühm Soomega toimib juba mitu nädalat. Eile leppisime valitsuses kokku, et alustame ka kõnelusi ühise töörühma moodustamiseks kõigi nelja riigi vahel,“ lisas Helme.

Siseministri sõnul ühtib Eesti nägemus piirikontrolli lõpetamisest Euroopa Komisjoni nägemusega, mis lubaks leevendusi alles siis, kui piiriäärsete piirkondade epidemioloogiline olukord on muutunud piisavalt ühetaoliseks ning inimeste omavahelise distantsi hoidmine on saanud normaalsuseks.

„Ainult siis, kui meil on piisavalt andmeid, et tervisepilt on mõlemal pool piiri sarnane ning piisavalt hea, saame hakata lubama inimestel taas vabamalt liikuda. Siinkohal tuleks eelistada naaberriikidevahelist pendelrännet,“ sõnas siseminister. „Eesti kogemusest võin öelda, et töötajate igapäevase piiriülese liikumise tagamine pole olnud lihtne. Eesti ja Läti on pea kogu kriisi vältel hoidnud piiri töötajate liikumiseks kodu ja töökoha vahel avatuna, samas on pendelränne Eesti ja Soome vahel täielikult peatunud,“ tõdes Helme.

Helme sõnul peaks EL liikmesriigid jõudma kokkuleppele ühistes piiriülese liikumise niinimetatud usaldusmeetmetes, mida kõik riigid saaksid oma piiride taasavamisel järgida. „Ühised meetmed tooksid selgust nii riikidele endile kui reisijatele ja teenusepakkujatele lennujaamades, sadamates, piiriületuspunktides ja mujal,“ ütles siseminister.

Rääkides viiruse leviku tõkestamiseks mobiilirakenduse juurutamisest üle Euroopa nentis siseminister, et ka Eesti nagu mitmed teisedki Euroopa riigid toetab sellise tehnoloogilise lahenduse kasutuselevõttu, aga konkreetse rakenduse üle otsustavad siiski oma ala eksperdid.

„Mobiilirakendus on vaid üks lisameede viiruse piiriülese leviku tõkestamiseks. Piiride avanemise järel võivad häid tulemusi anda ka inimeste vahelise distantsi hoidmine, kiirtestimine piiripunktides, reisijate arvu piiramine ja näomaskide kandmine ühistranspordis,“ lisas Helme.

Siseministri sõnul vaadatakse ajutised piiripiirangud üle iga kahe nädala tagant. „Praegu kehtivad piirangud nii Eesti sise- kui välispiiril vähemalt 17. maini,“ lisas Helme.

Täna toimunud EL siseministrite mitteametlik videokohtumine oli esimene Euroopa Liidu eesistujariigi Horvaatia korraldatud aruteluring. Alates märtsi keskpaigast on sarnaseid iganädalasi videokohtumisi korraldanud Euroopa Komisjon, et arutada Euroopa Liidu suuniseid ja soovitusi, aga ka liikmesriikide peamiseid murekohti Covid-19 viirusest tingitud siseturvalisuse küsimuste lahendamiseks.

Märksõnad
Tagasi üles