Seega on kasutusel väga tihe sõel, mis välistab paljuski ohu, et politseis hakkaks vabatahtlikuna tegutsema kriminaal või inimene, kelle tervis pole selleks kohane. Loomulikult ei ole selline kontroll absoluutne, mistõttu erandlikel juhtudel tuleb vabastada abipolitseiniku staatusest ka inimesi, kelle kohta ilmneb töö käigus uusi asjaolusid, mis räägivad vastu tema sobivusele politsei ridadesse.
Oluline on ka märkida, et nendes nõuetes pole tehtud leevendusi ega järeleandmisi 1994. aastast. Vastupidi, neid on muudetud isegi karmimaks. Seega on abipolitseinik kui vabatahtlik teenistuja, kellel on paljuski ametnikule omased õigused ja kohustused ning nõudmised, ent kes selle eest ei saa palka ega tasustatud puhkust.
Abipolitseiniku õpe ei piirdu pelgalt algtasemega. Teenistuse käigus tuleb igal aastal läbida täiendusõpe.
Kas aga abipolitseinike väljaõpe on piisav? Just see on olnud pidevalt ka kriitilise pilgu all. Põhimõtteliselt peab abipolitseinik esmase õppe käigus ja 40 tunni jooksul omandama algteadmised ja oskused politseitöös osalemiseks. Kuna tegemist on tehnilise töö ja suhtlemise kombinatsiooniga, elatakse tegelikult sisse praktilise töö käigus, nagu igal elualal: erialane õpe koolipingis, ametialane töökohal.
Samas arvestab politsei nüüdisaegse organisatsioonina ka vabatahtlike varasemat töö- ja õpikogemust. Sestap ei pea need abipolitseinikuks astujad, kes õppinud või töötanud politseiga sarnasel alal, kõike uuesti läbi tegema ja nende kätte võib korrakaitsmise kiiremini usaldada.
Abipolitseiniku õpe ei piirdu pelgalt algtasemega. Teenistuse käigus tuleb igal aastal läbida täiendusõpe. Relvade ja teiste erivahendite kandmise ning kasutamise õiguse saamiseks tuleb läbi teha veel täiendavad erikoolitused. Kuna politseitöö taktika areneb, on ka vabatahtlike väljaõpe pidevas muutumises, et nad suudaksid oma ülesandeid täita.