R, 9.12.2022

Veterani soontes voolab sport

Madis Perli
, suvereporter
Veterani soontes voolab sport
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Osa Andres Kübara auhinnakollektsioonist
Osa Andres Kübara auhinnakollektsioonist Foto: Arvo Meeks

Pole kahtlust, et üle 30 aasta spordivõistlusi korraldanud ja siiani veteraniklassis tegusid tegeva 60-aastase Andres Kübara soontes voolab sport.

Esimeses klassis spordiga algust teinud Andres Kübara teekond triatlonini on kulgenud läbi valu ja kannatuste. Teda on kimbutanud mitmesugused vigastused ning neli aastat tagasi vahetati ka põlveliiges välja. «Arst ütles, et ma ei tohi üldse joosta ning ainsad alad, mida teha võin, on ujumine ja rattasõit,» rääkis Põlva linna piiril elav Kübar. Ta lisas, et sellel aastal on rattaga maha sõidetud üle 4200 kilomeetri. Triatlonini sealt väga palju minna polegi, tuleb vaid jooksmine juurde panna.

Täispikale triatlonile, näiteks septembris Tallinnas toimuvale Ironmanile ta pärast titaanist põlveliigese saamist individuaalselt ei kipu. «Kui vaid nüüd keegi kaupleb ratast sõitma...» jättis ta osalemise lahtiseks. «Minu jaoks lõpebki triatlon aquabike’iga, mis koosneb ujumisest ja rattasõidust. Ma ei teadnudki varem sellisest alast,» ütles Kübar õhinal, et sai kokku panna kaks ala, mida ta harrastada saab.

Kiivrita võib niisama pilti teha, kuid sõit käib kindlasti kaitsevarustusega.
Kiivrita võib niisama pilti teha, kuid sõit käib kindlasti kaitsevarustusega. Foto: Arvo Meeks

Elva triatloni ellukutsuja

Triatloniga on Kübar tegelenud üle 30 aasta, seda nii võistleja kui korraldajana. «Siiani on osavõtt ja korraldamine vahelduva eduga läinud käsikäes. Praegu on küll suurem osakaal võistluste läbiviimisel. Tuleval suvel on meil 12 üritust Lõuna-Eestis – ega selle kõrvalt eriti võistlemiseks aega jäägi,» sõnas Kübar.

Juba 33 korda on ta korraldanud Elva triatloni, mis on üks pikema staažiga triatlonivõistlusi Eestis. Kübar oli Elva järve ääres vetelpäästja ja nii see mõte seal võistlust korraldada idanes. Esimene neist peeti 1987. aasta 12. augustil. Ujuda tuli 700 meetrit, rattaga läbida 30 kilomeetrit ja lõpetuseks joosta 6 kilomeetrit. Võitjaks tuli 16 võistleja hulgas Andres Kübar ise.

Kui esimesel võistlusel oli ta nii peakorraldaja kui võitja, siis kolmanda Elva triatloni võitis ujumistaustaga hilisem kahekordne olümpiavõitja murdmaasuusatamises, toona veel 18-aastane Andrus Veerpalu.

Eelmisel aastal oli Elvas 223 osalejat. «Me ei saa konkureerida Ironmaniga, kus on 2000 osalejat, aga tavalise triatloni kohta on 150–200 võistlejat päris hea,» rääkis sellel õppeaastal Põlvamaal Kanepi vallas asuvas Krootuse koolis kehalise kasvatuse õpetajana töötanud Kübar.

Kõige parem emotsioon on see, kui võistlus lõppeb ja osalejad tulevad sind tänama. See on kõige suurem kiitus, lausus võistluste korraldaja Andres Kübar.

Praegu korraldab ta MTÜ AOK Arenduse meeskonnaga multi- ja rahvaspordiüritusi nii lastele, noortele, tippsportlastele kui harrastajatele Eestimaa looduskaunites paikades. Üheks populaarseks sarjaks on kujunenud Kanepi valla rahvatriatlon osavõistlustega Krootusel, Valgjärvel ja Koorastes.

«Kanepi võistlustel on osalejaid olnud veidi alla saja, aga sealjuures kümmekond võistkonda, kuna pakume variandi ka tiimidele. Kolm inimest ja iga võistleja teeb ühe ala,» rääkis Kübar. Tema sõnul pannakse tihtipeale pärast laste- ja põhivõistlust ka võistkond kokku ning tullakse uuesti starti. «Kuna distantsid on lühikesed ja kõigile jõukohased, siis miks mitte seda teha,» sõnas Kübar.

Tänavu on Andres Kübar rattaga maha sõitnud üle 4200 kilomeetri
Tänavu on Andres Kübar rattaga maha sõitnud üle 4200 kilomeetri Foto: Arvo Meeks

Eelmisel aastal sai Andres Kübar koos Hegri Naruskiga Kanepi valla rahvatriatlonide sarja korraldamise eest aasta spordielu edendaja tiitli. Tunnustusest annab märku seegi, et üheksast Eesti triatloni karikavõistluste etapist kolme korraldamine on antud MTÜ AOK Arenduse hoolde. Samamoodi avaveeujumistega.

Üks eriline võistlus on Kübara sõnul Valgjärve aqua­bike, mis leiab tänavu aset esimest korda. Eraldi selle ala võistlusi tavaliselt ei korraldata. Üldiselt viiakse see läbi triatloni käigus ehk ujutakse ja sõidetakse rattaga ära, aga jooksma ei minda.

Meeldejäävad välismaareisid

«Praegu on turg ikka väga täis ja alasid palju: mägirattasarjad, triatlonid, duatlonid, avaveeujumised, ekstreemspordivõistlused, igasugused jooksud,» kirjeldas Kübar tänast triatlonimaailma seisu. «Varem oli suve jooksul võib-olla kolm triatloni ja siis oligi vaja väljundit. Eks siis oli aeg veidi teistmoodi: sai ka ise võistelda, korraldada ning korraks välismaalegi põigata. Meil oli toona lausa Tartu triatloniklubi ja siis käisime Rootsis, Prantsusmaal, Itaalias ja Soomes. See oli suur asi ja motivatsioon, et midagi teha,» rääkis Kübar.

Need olid sellised Nõukogude Liidu aegsed käimised, mis Venemaa ja Eesti võistlustega võrreldes olid kui päev ja öö. «Kui ikka sõita näiteks Prantsusmaa Alpides ratast, oli see midagi muud,» rääkis ta, näidates Prantsusmaa ajalehte 1990. aastast, milles oli lugu Eesti võistkonnast.

Tuleval suvel on meil Lõuna-Eestis korraldada 12 üritust – ega selle kõrvalt eriti võistlemiseks aega jäägi, ütles veteransportlane Andres Kübar.

Võistluste korraldajana ta nüüd tihti ise rajale ei jõua, kuid on sellega juba harjunud. «Tegelikult on kõige parem emotsioon see, kui võistlus lõppeb ja osalejad tulevad sind tänama. Pärast aga kirjutavad sotsiaalmeediasse, et hästi tehtud võistlus – see on kõige suurem kiitus. Või kui pärast antakse sulle käsi pihku ja öeldakse, et tubli, ära tegid.»

Korraldaja elu pole innuka spordiveterani sõnul lihtne, kuna lisaks võistluspäevale kulub asjaajamisteks ka eelnev ja järgnev päev. «Kui mõnel nädalavahetusel on võistlusi kaks korda järjest või kolm päeva jutti, on füüsiliselt ikka raske,» tunnistas ta.

Korraldanud Otepääl Euroopa meistrivõistlusi

Tänavu on Andres Kübar rattaga maha sõitnud üle 4200 kilomeetri
Tänavu on Andres Kübar rattaga maha sõitnud üle 4200 kilomeetri Foto: Arvo Meeks

2016. ja 2017. aastal korraldas Andres Kübar koos tervisespordisarja Meie Liigume meestega kaks aastat järjest Otepääl talitriatloni Euroopa meistrivõistlusi. Talitriatlon algab lumel jooksuga, järgneb sõit mägirattal, siis suusatamine. «Esimesel aastal olin peakohtunik, teisel lihtsalt korraldaja,» rääkis ta. «Teisel aastal osalesid põhiliselt Saksamaa ja Austria veteranid, kellele Eestimaa jättis väga sügava mulje nii looduse kui inimeste lahkuse poolest.»

Samal aastal mindi Austriasse vaatama maailmameistrivõistlusi – mõttega, et kas võiks järgmisel aastal ise sellise võistluse korraldamisele pretendeerida. «Siis aga sai entusiasm otsa, sest meie võistlus oli paremini tehtud kui Austrias, mida kinnitasid ka itaallased, venelased ja norrakad. Siis polnudki motivatsiooni kuskile edasi minna,» nentis mees.

Neli aastat tagasi vahetati Andres Kübaral välja põlveliiges ja sellest ajast peale ta joosta ei tohi. «Ainsad alad, mida teha võin, on ujumine ja rattasõit,» nendib ta.
Neli aastat tagasi vahetati Andres Kübaral välja põlveliiges ja sellest ajast peale ta joosta ei tohi. «Ainsad alad, mida teha võin, on ujumine ja rattasõit,» nendib ta. Foto: Arvo Meeks

Nüüd, kolm aastat hiljem, on ta taas mõeldud talitriatloni suurvõistluse korraldamisele. «Mõtlesime siin ka Haanja ja talitriatloni peale ning isegi Põlvas saaks seda teha. Siin ju kõik kunstlume süsteemid olemas. Kõige tähtsam, et lumi oleks olemas,» tutvustas ta mõningaid võimalusi.

Väga oluline on tema sõnul suurvõistluse korraldamisel ka majutus ning rahaline tugi. «Euroopa meistrivõistlusi päris nulliga ei tee,» nentis Kübar.

Samuti on võimalik Pühajärvel suvist triatloni korraldada, kuna Ironman on nüüd Otepäält Tallinnasse kolinud. «Millegi uuega väga turule ei saa tulla, aga tuleks see vana jälle meelde tuletada.»

Põlva linna piiril elav Andres Kübar on tulihingeline sportlane, võistluste korraldaja ning kohtunik.
Põlva linna piiril elav Andres Kübar on tulihingeline sportlane, võistluste korraldaja ning kohtunik. Foto: Arvo Meeks

Maailmameistrivõistlused polüatlonis

Kui triatlonina tuntakse Eestis ujumisest, jalgrattasõidust ja jooksmisest koosnevat spordiala, siis Venemaal on levinud polüatlon. «Seda nimetati nõukogude ajal VTK mitmevõistluseks, mida peeti nii suvel kui talvel. VTK tähendab «valmis tööks ja kaitseks», seega oli tegemist riiklikust seisukohast väga tähtsa alaga,» selgitas Kübar.

Polüatlon koosneb talvel suusatamisest, laskmisest ja jõuharjutusest ning suvel jooksmisest, laskmisest ja jõuharjutusest. Meestel lõuatõmbed, naistel kätekõverdused, aega neli minutit. «Nägin isegi, kuidas tehti 165 kordust. Rind peab korralikult vastu lauda käima, et andur loeks ja viilida ei saaks.»

Suurim erinevus triatloni ja polüatloni vahel on aga see, et kui triatlonis läbitakse kõik alad järjest ja aeg läheb kinni kõige lõpus, siis polüatlonis võisteldakse igal alal eraldi ja punktitabeli alusel.

«Venemaa päritoluga alad on meie mõistes nagu kümnevõistlus: igal alal on punktitabel, punktid liidetakse ja lõpus leitakse koefitsiendiga vanuse järgi võitja,» ütles Andres Kübar.

«2012. aastal tegime Lähtel isegi maailmameistrivõistlused talvepolüatlonis, kus osales 120 võistlejat Ukrainast, Valgevenest, Kasahstanist, Eestist, Lätist, Soomest ja Venemaalt,» rääkis Kübar ja lisas: «Euroopas seda ala eriti ei teata.»

Selle rattaga võib Kübarat Põlva ümbruses ja kaugemalgi treenimas näha.
Selle rattaga võib Kübarat Põlva ümbruses ja kaugemalgi treenimas näha. Foto: Arvo Meeks

Eesti proff Soome klubi koosseisus

Aastatel 1995 ja 1996 kuulus Andres Kübar Soome Varkausi triatloniklubi koosseisu. «Käisin seal võistlemas kuskil Soome B koondise piiri peal ja nüüd oleme neli-viis aastat Soomes lastega võistlemas käinud,» viitas Kübar asjaolule, et ka tema lastel on triatlonipisik küljes. «Eelmisel aastal leidsime siiski, et enam ei ole mõtet, kuna Eesti ja Soome laste tase on Eesti kasuks nii arvuliselt kui sportlikult.»

Profisportlasena käis ta võistlemas nii Euroopa kui ka maailmameistrivõistlustel. Profispordi lõpetas Kübar 30-aastaselt ja peab ennast nüüd pigem hobisportlaseks. Sellegi poolest on tal veteranide klassist ette näidata mitu medalit. Talitriatlonis on tulnud maailmameistrivõistluste hõbe Norrast ning kaks Euroopa meistrivõistluste pronksi Soomest. Isiklikult valmistubki 60-aastane Kübar aquabike`i Euroopa meistrivõistlusteks, mis leiavad aset Sloveenias Bledi linnas.

MTÜ AOK ARENDUSE VÕISTLUS­KALENDER

 • 28.06. Krootuse rahva­triatlon
 • 04.07. Karksi-Nuia avaveeujumine
 • 15.07 Lähte MTB triatlon
 • 25.07 Valgjärve triatlon
 • 25.07 Valgjärve 1. aquabike
 • 02.08 Tabivere avavee­ujumine
 • 06.08 Lähte aquatlon
 • 09.08 Kooraste rahva­triatlon
 • 15.08 Elva triatlon
 • 16.08 Elva avaveeujumine
 • 23.08 Karksi-Nuia triatlon
 • 17.10 Jüri Stabrovski mälestusvõistlused krossijooksus
Märksõnad
Tagasi üles