Päevatoimetaja:
Mati Määrits

Loomakaitse selts: suvekuumus on lemmikloomadele ohtlik

Copy
Selle koera peremees on olnud auto juurest lahkudes ettenägelik - auto tagaluuk on jäetud piisavaks õhuvahetuseks avatuks. Kinnises ja umbses autos ei peaks koer kaua vastu. Foto on illustratiivne.
Selle koera peremees on olnud auto juurest lahkudes ettenägelik - auto tagaluuk on jäetud piisavaks õhuvahetuseks avatuks. Kinnises ja umbses autos ei peaks koer kaua vastu. Foto on illustratiivne. Foto: Arvo Meeks

Eesti loomakaitse selts (ELS) kutsub loomaomanikke üles suviselt soojade ilmadega oma looma mitte jätma autosse. Autos tõuseb temperatuur mitmekordseks vaid minutitega, seda ka avatud aknaga.

Koeraga ringi sõites kipub ikka juhtuma, et korraga turgatab pähe soov poodi minna. Mõtled, et käid ruttu ära ja jätad akna veidi lahti. Tegelikult tõuseb autos, ka veidi avatud aknaga, temperatuur minutitega kahekordseks. Samuti on inimeste ja loomade temperatuuritundlikus väga erinev.

«Praeguste ilmadega looma jätmine autosse võib lõppeda kurvalt. Loom võib vajada turgutamist loomakliinikus või lausa surra. Kui koera temperatuur tõuseb liiga kõrgeks, lakkab vereringe töötamast, mis toob omakorda kaasa neerude väljalülitumise, hapnikupuuduse ajus ja sisemise verejooksu. Sellises seisus loom ei pruugi enam ellu jääda ja isegi kui jääb, siis tabab teda tõenäoliselt ajukahjustus,» ütles ELS-i otsese abistamise juht Carol Liaks.

Kui näed kuuma ilmaga parklas seisvat autot, kuhu on jäetud loom üksinda, tasub kohe ühendust võtta häirekeskusega (112). Auto numbrimärgi abil on võimalik tuvastada omanik ja temaga ühendust võtta.

Ohumärgid looma käitumises:

häälekas hingamine;

lõõtsutamine;

ärevus;

liigne süljevoolus;

nõrkus;

kokkukukkumine;

kõrge kehatemperatuur.

Märksõnad

Tagasi üles