Need inimesed on aastaid oma töö ja hinge andnud sellele majandusharule. Kui algusaastatel olid mahud väiksemad ja töökäsi rohkem, siis praegu on olukord, kus kümme kuud tegutsetakse oma jõududega ning koristusajaks ehk paariks kuuks on vaja lisajõudu.
Nii on see kogu maailmas. Olen kursis sellega, kuidas Prantsuse põllumajandusministeerium koostöös põllumeestega valmistub augustiks, kui algab viinamarjakorje. Sealsed marjad ei jää põõsasse ja vein ei jää tegemata!
Täiesti arusaadav, et tervishoiuohud on praegu esmatähtsad. Kindlasti tuleb võõrtööjõu kasutamisel rakendada kõiki ohutusmeetmeid. Aga kas takistuste seadmisel põllumeestele on ikka olnud valitsusel esmane tervishoiuaspekt? Ütlen: EI OLE!
Põhiline takistus mõistlikule asjaajamisele on poliitilise näo näitamine, madal võõraviha. Kõik me soovime, et kasvava tööpuuduse taustal oleks meie endi töökäed maksimaalselt rakendatud. Aeg on paraku näidanud Eesti inimeste väga leiget huvi põllutööde vastu. Ühiskond on linnastunud, põllumajandustööde harjumused puuduvad, toetusi makstakse niigi.
Täiesti anekdootlikud on põllumeeste kirjeldused läbirääkimistest pikaajaliste töötutega. Enamikul puudub tegelik töötahe ja soov legaalselt teenida. See on suur silmade avanemise aeg paljudele ja lahendust tuleb otsida. Tean häid kogemusi kas või oma kodukülast, kus tänu sellele, et peremees on isiklikult tegelenud pikaajalise töötuga, on inimene saadud rajale tagasi, aga see võtab aega.
Loodetavasti on järgmisel aastal soovijaid rohkem ning selle nimel tuleb teha eeltööd. Seda varianti, et meie enda tööjõud kataks ära kogu põllumajanduse vajaduse, kindlasti ei ole. Pealegi on maasikakorjamine ka füüsiliselt äärmiselt raske. Ajakirjanik Priit Pullerits, kes sportliku mehena läbib tihti maratone, käis ka ise seda tööd proovimas, kuid tõdes, et heast füüsilisest vormist hoolimata oli see äärmiselt kurnav ja raske. Sissetoodud töökäsi on ikka vaja!