Elektrilevi poolaasta investeeringud: sajad kilomeetrid liine ja tuhanded mastid

LEPM
Copy
Jlientide andmed ja kontserni IT-süsteemid on kaitstud.
Jlientide andmed ja kontserni IT-süsteemid on kaitstud. Foto: Elektrilevi

Võrguettevõte Elektrilevi on 2020. aasta esimeses pooles liiniuuenduste käigus ehitanud 671 kilomeetrit ilmastikukindlat elektrivõrku, millest 250 kilomeetrit moodustavad maa-alused kaabelliinid.

„Kui tormituulega lendavad katused ja juurtega kistakse pinnasest puud, on looduse stiihia küüsis ka elektrivõrk. See on reaalsus, millega peame igakülgselt arvestama, muutes elektrivõrku järjest ilmastikukindlamaks,“ märgib Elektrilevi juhatuse esimees Jaanus Tiisvend.

Ta lisab: „Kui viia kohe täna kõik ilmastiku mõjudele avatud õhuliinid 100-protsenti maa alla, tormituulte eest ära, vajaks see täiendavaid investeeringuid suurusjärgus 2 miljardit eurot, mis ei ole reaalne ega ka mõistlik. Paigutame süsteemselt elektrivõrgu korrastamisse iga-aastaselt 80 miljonit eurot, mis tagab mõistliku liikumiskiiruse täielikult ilmastikukindla elektrivõrgu suunas.“

Tehtud investeeringutel on selge mõju – viimase viie aastaga on rikete arv aastas vähenenud enam kui kaks korda ja ilmastikukindla elektrivõrgu hüvesid saavad kasutada ligikaudu 69-protsenti meie enam kui 500 tuhandest kliendist.

Ka tänaste elektrivõrgu uuenduste juures viiakse võrku maa alla. Esimesel poolaastal paigaldas firma 250 km maakaablit, millest umbes 180 kilomeetrit paigutati kergemasse pinnasesse, kus piisab ainult kaevetöödest ja 70 kilomeetrit raskemasse pinnasesse, kus märksa keerulisemates oludes on vaja kasutada erinevate puurimismasinate abi. Ilmastikukindlat õhuliini rajati 421 kilomeetrit ning koos liiniuuendustega paigaldati 3263 uut masti.

„Sageli vahetame koos liiniuuendustega ära ka vanad mastid. Uued mastid suudavad oluliselt paremini vastu seista tormituultele,“ toob Tiisvend välja olulise aspekti. Ühtlasi paigaldas Elektrilevi 146 uut alajaama, millest märkimisväärne osa on automatiseeritud ehk kaugjuhitavad. Moodsad alajaamad võimaldavad ümberlülitamisi teostada juhtimiskeskuse infosüsteemidest, mis muudavad katkestuste kestuse meie klientidele kordades lühemaks.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles