R, 9.12.2022

Kodukohvikud avasid Võrus tänavu uksed tavatul ajal

Tomi Saluveer
, reporter
Kodukohvikud avasid Võrus tänavu uksed tavatul ajal
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Võru linnas peeti kuuendat korda kodukohvikute päeva. Sedapuhku sai see aga teoks tavapäratul ajal. tomi saluveer
Võru linnas peeti kuuendat korda kodukohvikute päeva. Sedapuhku sai see aga teoks tavapäratul ajal. tomi saluveer Foto: Tomi Saluveer
  • Uksed avas 11 kohvikut.
  • Kaks kohvikut asus ka linnast väljas.
  • Enamik kohvikupidajaid oli end selles rollis juba proovile pannud.

Võru linn tähistas 236. sünnipäeva tänavu koos kodukohvikute päevaga. Kui varasematel aastatel peeti kohvikupäevi juulis pärimustantsu festivali ajal, siis tänavu jäi folgipidu maakonnakeskuses viiruse tõttu ära. Kohvikute ja linna initsiatiivil ei jäänud koduste maitsete nautijad tänavu siiski tühja kõhuga.

Linnapäevade ajal toimus sel aastal erakordselt ka Võru kodukohvikute päev, kuuendat korda peetud üritusel osales 11 kohvikut. Nende menüüs oli puhtast looduslikust allikast pärit uma ja hää eesti toit. Võru kohvikud väärtustavad korraldajate sõnul kohalikku toorainet ja toidutegemise tavasid.

Viirus tõi loobumismõtted

MTÜ Võru Folkloorifestival juhatuse liige Tiia Must nentis, et kodukohvikute päeva peetakse linnas tavaliselt juulis folgifestivali ajal, mil paika külastab palju rahvast. «Kuna sel aastal jäi festival koroonakriisi tõttu ära, plaanisime esialgu ka kodukohvikute päevast loobuda,» lausus Must. «Koroonaoht seab omad piirangud, inimesed olid ettevaatlikud ning me ei teadnud, kui palju kodukohvikuid üldse osaleks.»

Kohvikute pidajad olid aga tema sõnul kurvad, kui kuulsid, et tänavu ei olegi ehk võimalust inimestega kokku saada. «Nad soovisid, et päev siiski teoks saaks,» rääkis Must, kellel sõnul on kohvikutepäeval varasematel aastatel osalenud olnud paarikümne ringis. «Ka linn tegi ettepaneku, et kohvikutepäev võiks toimuda Võru linnapäevade ajal: nii otsustasimegi ettevõtmise ikkagi korraldada.»

Tiia Must,

MTÜ Võru Folkloorifestival juhatuse liige

«Siseruumide puhul rääkisime läbi, et lastakse sisse korraga üks seltskond ja vahepeal tuulutatakse ruume.»

Musta sõnul osalesid kohvikutepäevadel põhiliselt vanad olijad, aga oli ka mõni uus. «Arutasime kohvikupidajatega läbi ka selle, milliseid nõudeid tuleb koroonakriisi ajal jälgida. Enamik kohvikud oli siiski väljas, siseruumide puhul rääkisime läbi, et lastakse sisse korraga üks seltskond ja vahepeal tuulutatakse ruume. Et kõik oleks võimalikult riskivaba.»

Liiva tänaval pakkusid kõhutäidet kohvik Roney, Liiva kohvik nr 1 ja Muinasjutukohvik. Kaasa lõid Karja tänaval asunud Maitsev Mürk ja Tamme tänaval tegutsenud Tamme kohvik.

Kreutzwaldi tänaval pakkusid head-paremat Koidula kohvik ja Kreutzwaldi muuseumi kohvik. Jüri tänaval Võru polikliiniku ees ja fuajees võttis külalisi vastu kohvik Saagu Parem. Lille tänaval oli uksed avanud Grilliguru grillikohvik.

Keset linna ja linnast väljas

Võru linnapiiri lähedal Võlsi külas Maria talus pakkus kodutoitu Punase maja kohvik ning Juba külas Mõtsavahi talus kodukohvik Mõtsavahi Man.

Kolm päeva kestnud Võru linnapäevi sisustas veel Kesklinna pargi laval aset leidnud meelelahutusprogramm, toimusid käsitöö- ja kunstiõpitoad, näha sai vanatehnikanäitust, peeti linnapäevade laata ning leidis aset vaskpillipäevade festivali kontsert. Tamula rannas oli avatud noorteala.

Märksõnad
Tagasi üles