P, 4.12.2022

Koroonarakenduse on alla laadinud ligi 50 000 inimest

Lõuna-Eesti Postimees
Koroonarakenduse on alla laadinud ligi 50 000 inimest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Koroonaäpp Hoia.
Koroonaäpp Hoia. Foto: sotsiaalministeerium

Tervise ja heaolu infosüsteemide keskuse andmetel on koroonaviiruse levikut piirava mobiilirakenduse HOIA enda telefoni laadinud juba ligi 50 000 inimest. Seega on tegu nii Google Play Store’is kui ka App Store’is enim allalaaditud äpiga Eestis.

Sotsiaalministeeriumi e-teenuste arengu ja innovatsiooni nõuniku Priit Tohveri sõnul näitab anonüümne statistika, et esimesed nakkused on läbi äpi ka märgitud. "See näitab, et inimestel on valmisolek äppi kasutada ja üksteise tervist hoida. Rakenduse väärtust nakatunute varajasel avastamisel näeb ka COVID-19 teadusnõukoda, kes soovitab samuti inimestel äpi alla laadida ja kasutuses hoida."

Äpi arendusse panustasid koos sotsiaalministeeriumiga 12 ettevõtte vabatahtlikud. Majutuse ja turvalisuse eest vastutab tervise ja heaolu infosüsteemide keskus (TEHIK).

"Tänases maailmas, kus sisuliselt iga teine mobiilirakendus korjab andmeid, millest inimene ise ei pruugi isegi teadlik olla, on HOIA äpi arenduses erilist rõhku pandud just turvalisusele ja sellele, et kasutajate isiku- ning terviseandmed oleksid kaitstud," selgitas TEHIKu e-teenuste juht Tanel Tera. "Äpi tarkvara on paigaldatud riigipilve keskkonda ja TEHIK seisab selle eest, et äpi tööks vajalikud komponendid töötaksid tõrgeteta."

HOIA äpi kaudu saab end haigeks märkida alates 13. eluaastast, sest seda käsitletakse infoühiskonna teenusena. Vastavalt isikuandmete kaitse seadusele on isikuandmete töötlemine lubatud alates sellest vanusest. Alla laadida saab rakenduse aga juba alates 4. eluaastast – sellisel juhul on võimalik siiski näha, kas laps on olnud haigega lähikontaktis.

"Näeme juba praegu, et rakendus on hästi vastu võetud," rääkis Tera. Ta lisas, et kooliaasta algusega seoses võib prognoosida ka allalaadimiste tõusu. "Mida rohkem rakendust alla laaditakse, seda suurem on tõenäosus, et saame lähikontaktseid tuvastada."

Kuigi äppi on alla laaditud ka välisriikides, saab seda praegu kasutada vaid Eestis. Järgmise sammuna on kavas hakata vahetama lähikontaktsete kohta anonüümseid koode piiriüleselt, et rakendust saaks kasutada ka reisides.

Märksõnad
Tagasi üles